| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| Monikko | synkeät | Monikko | synkeäni |
| Monikko | synkeäsi | Monikko | synkeämme |
| Monikko | synkeänne | Monikko | synkeänsä |
| Genetiivi | synkeän | Genetiivi | synkeäni |
| Genetiivi | synkeäsi | Genetiivi | synkeämme |
| Genetiivi | synkeänne | Genetiivi | synkeänsä |
| Monikon genetiivi | synkeiden | Monikon genetiivi | synkeitten |
| Monikon genetiivi | synkeideni | Monikon genetiivi | synkeitteni |
| Monikon genetiivi | synkeidesi | Monikon genetiivi | synkeittesi |
| Monikon genetiivi | synkeidemme | Monikon genetiivi | synkeittemme |
| Monikon genetiivi | synkeidenne | Monikon genetiivi | synkeittenne |
| Monikon genetiivi | synkeidensä | Monikon genetiivi | synkeittensä |
| Partitiivi | synkeää | Partitiivi | synkeätä |
| Partitiivi | synkeääni | Partitiivi | synkeätäni |
| Partitiivi | synkeääsi | Partitiivi | synkeätäsi |
| Partitiivi | synkeäämme | Partitiivi | synkeätämme |
| Partitiivi | synkeäänne | Partitiivi | synkeätänne |
| Partitiivi | synkeätään | Partitiivi | synkeäänsä |
| Partitiivi | synkeätänsä | Monikon partitiivi | synkeitä |
| Monikon partitiivi | synkeitäni | Monikon partitiivi | synkeitäsi |
| Monikon partitiivi | synkeitämme | Monikon partitiivi | synkeitänne |
| Monikon partitiivi | synkeitään | Monikon partitiivi | synkeitänsä |
| Inessiivi | synkeässä | Inessiivi | synkeässäni |
| Inessiivi | synkeässäsi | Inessiivi | synkeässämme |
| Inessiivi | synkeässänne | Inessiivi | synkeässään |
| Inessiivi | synkeässänsä | Monikon inessiivi | synkeissä |
| Monikon inessiivi | synkeissäni | Monikon inessiivi | synkeissäsi |
| Monikon inessiivi | synkeissämme | Monikon inessiivi | synkeissänne |
| Monikon inessiivi | synkeissään | Monikon inessiivi | synkeissänsä |
| Elatiivi | synkeästä | Elatiivi | synkeästäni |
| Elatiivi | synkeästäsi | Elatiivi | synkeästämme |
| Elatiivi | synkeästänne | Elatiivi | synkeästään |
| Elatiivi | synkeästänsä | Monikon elatiivi | synkeistä |
| Monikon elatiivi | synkeistäni | Monikon elatiivi | synkeistäsi |
| Monikon elatiivi | synkeistämme | Monikon elatiivi | synkeistänne |
| Monikon elatiivi | synkeistään | Monikon elatiivi | synkeistänsä |
| Illatiivi | synkeään | Illatiivi | synkeääni |
| Illatiivi | synkeääsi | Illatiivi | synkeäämme |
| Illatiivi | synkeäänne | Illatiivi | synkeäänsä |
| Monikon illatiivi | synkeisiin | Monikon illatiivi | synkeihin |
| Monikon illatiivi | synkeisiini | Monikon illatiivi | synkeihini |
| Monikon illatiivi | synkeisiisi | Monikon illatiivi | synkeihisi |
| Monikon illatiivi | synkeisiimme | Monikon illatiivi | synkeihimme |
| Monikon illatiivi | synkeisiinne | Monikon illatiivi | synkeihinne |
| Monikon illatiivi | synkeisiinsä | Monikon illatiivi | synkeihinsä |
| Adessiivi | synkeällä | Adessiivi | synkeälläni |
| Adessiivi | synkeälläsi | Adessiivi | synkeällämme |
| Adessiivi | synkeällänne | Adessiivi | synkeällään |
| Adessiivi | synkeällänsä | Monikon adessiivi | synkeillä |
| Monikon adessiivi | synkeilläni | Monikon adessiivi | synkeilläsi |
| Monikon adessiivi | synkeillämme | Monikon adessiivi | synkeillänne |
| Monikon adessiivi | synkeillään | Monikon adessiivi | synkeillänsä |
| Ablatiivi | synkeältä | Ablatiivi | synkeältäni |
| Ablatiivi | synkeältäsi | Ablatiivi | synkeältämme |
| Ablatiivi | synkeältänne | Ablatiivi | synkeältään |
| Ablatiivi | synkeältänsä | Monikon ablatiivi | synkeiltä |
| Monikon ablatiivi | synkeiltäni | Monikon ablatiivi | synkeiltäsi |
| Monikon ablatiivi | synkeiltämme | Monikon ablatiivi | synkeiltänne |
| Monikon ablatiivi | synkeiltään | Monikon ablatiivi | synkeiltänsä |
| Allatiivi | synkeälle | Allatiivi | synkeälleni |
| Allatiivi | synkeällesi | Allatiivi | synkeällemme |
| Allatiivi | synkeällenne | Allatiivi | synkeälleen |
| Allatiivi | synkeällensä | Monikon allatiivi | synkeille |
| Monikon allatiivi | synkeilleni | Monikon allatiivi | synkeillesi |
| Monikon allatiivi | synkeillemme | Monikon allatiivi | synkeillenne |
| Monikon allatiivi | synkeilleen | Monikon allatiivi | synkeillensä |
| Essiivi | synkeänä | Essiivi | synkeänäni |
| Essiivi | synkeänäsi | Essiivi | synkeänämme |
| Essiivi | synkeänänne | Essiivi | synkeänään |
| Essiivi | synkeänänsä | Monikon essiivi | synkeinä |
| Monikon essiivi | synkeinäni | Monikon essiivi | synkeinäsi |
| Monikon essiivi | synkeinämme | Monikon essiivi | synkeinänne |
| Monikon essiivi | synkeinään | Monikon essiivi | synkeinänsä |
| Translatiivi | synkeäksi | Translatiivi | synkeäkseni |
| Translatiivi | synkeäksesi | Translatiivi | synkeäksemme |
| Translatiivi | synkeäksenne | Translatiivi | synkeäkseen |
| Translatiivi | synkeäksensä | Monikon translatiivi | synkeiksi |
| Monikon translatiivi | synkeikseni | Monikon translatiivi | synkeiksesi |
| Monikon translatiivi | synkeiksemme | Monikon translatiivi | synkeiksenne |
| Monikon translatiivi | synkeikseen | Monikon translatiivi | synkeiksensä |
| Monikon instruktiivi | synkein | Abessiivi | synkeättä |
| Abessiivi | synkeättäni | Abessiivi | synkeättäsi |
| Abessiivi | synkeättämme | Abessiivi | synkeättänne |
| Abessiivi | synkeättään | Abessiivi | synkeättänsä |
| Monikon abessiivi | synkeittä | Monikon abessiivi | synkeittäni |
| Monikon abessiivi | synkeittäsi | Monikon abessiivi | synkeittämme |
| Monikon abessiivi | synkeittänne | Monikon abessiivi | synkeittään |
| Monikon abessiivi | synkeittänsä | Monikon komitatiivi | synkeine |
| Monikon komitatiivi | synkeineni | Monikon komitatiivi | synkeinesi |
| Monikon komitatiivi | synkeinemme | Monikon komitatiivi | synkeinenne |
| Monikon komitatiivi | synkeineen | Monikon komitatiivi | synkeinensä |
| Komparatiivi | synkeämpi | Superlatiivi | synkein |
| Monikon akkusatiivi | synkeät | Monikon akkusatiivi | synkeäni |
| Monikon akkusatiivi | synkeäsi | Monikon akkusatiivi | synkeämme |
| Monikon akkusatiivi | synkeänne | Monikon akkusatiivi | synkeänsä |
| Akkusatiivi | synkeäni | Akkusatiivi | synkeäsi |
| Akkusatiivi | synkeämme | Akkusatiivi | synkeänne |
| Akkusatiivi | synkeänsä |