Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.
  • ÄäntäminenUS
3.
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. synkkä

Taivutusmuodot

MonikkosynkeätMonikkosynkeäni
MonikkosynkeäsiMonikkosynkeämme
MonikkosynkeänneMonikkosynkeänsä
GenetiivisynkeänGenetiivisynkeäni
GenetiivisynkeäsiGenetiivisynkeämme
GenetiivisynkeänneGenetiivisynkeänsä
Monikon genetiivisynkeidenMonikon genetiivisynkeitten
Monikon genetiivisynkeideniMonikon genetiivisynkeitteni
Monikon genetiivisynkeidesiMonikon genetiivisynkeittesi
Monikon genetiivisynkeidemmeMonikon genetiivisynkeittemme
Monikon genetiivisynkeidenneMonikon genetiivisynkeittenne
Monikon genetiivisynkeidensäMonikon genetiivisynkeittensä
PartitiivisynkeääPartitiivisynkeätä
PartitiivisynkeääniPartitiivisynkeätäni
PartitiivisynkeääsiPartitiivisynkeätäsi
PartitiivisynkeäämmePartitiivisynkeätämme
PartitiivisynkeäännePartitiivisynkeätänne
PartitiivisynkeätäänPartitiivisynkeäänsä
PartitiivisynkeätänsäMonikon partitiivisynkeitä
Monikon partitiivisynkeitäniMonikon partitiivisynkeitäsi
Monikon partitiivisynkeitämmeMonikon partitiivisynkeitänne
Monikon partitiivisynkeitäänMonikon partitiivisynkeitänsä
InessiivisynkeässäInessiivisynkeässäni
InessiivisynkeässäsiInessiivisynkeässämme
InessiivisynkeässänneInessiivisynkeässään
InessiivisynkeässänsäMonikon inessiivisynkeissä
Monikon inessiivisynkeissäniMonikon inessiivisynkeissäsi
Monikon inessiivisynkeissämmeMonikon inessiivisynkeissänne
Monikon inessiivisynkeissäänMonikon inessiivisynkeissänsä
ElatiivisynkeästäElatiivisynkeästäni
ElatiivisynkeästäsiElatiivisynkeästämme
ElatiivisynkeästänneElatiivisynkeästään
ElatiivisynkeästänsäMonikon elatiivisynkeistä
Monikon elatiivisynkeistäniMonikon elatiivisynkeistäsi
Monikon elatiivisynkeistämmeMonikon elatiivisynkeistänne
Monikon elatiivisynkeistäänMonikon elatiivisynkeistänsä
IllatiivisynkeäänIllatiivisynkeääni
IllatiivisynkeääsiIllatiivisynkeäämme
IllatiivisynkeäänneIllatiivisynkeäänsä
Monikon illatiivisynkeisiinMonikon illatiivisynkeihin
Monikon illatiivisynkeisiiniMonikon illatiivisynkeihini
Monikon illatiivisynkeisiisiMonikon illatiivisynkeihisi
Monikon illatiivisynkeisiimmeMonikon illatiivisynkeihimme
Monikon illatiivisynkeisiinneMonikon illatiivisynkeihinne
Monikon illatiivisynkeisiinsäMonikon illatiivisynkeihinsä
AdessiivisynkeälläAdessiivisynkeälläni
AdessiivisynkeälläsiAdessiivisynkeällämme
AdessiivisynkeällänneAdessiivisynkeällään
AdessiivisynkeällänsäMonikon adessiivisynkeillä
Monikon adessiivisynkeilläniMonikon adessiivisynkeilläsi
Monikon adessiivisynkeillämmeMonikon adessiivisynkeillänne
Monikon adessiivisynkeilläänMonikon adessiivisynkeillänsä
AblatiivisynkeältäAblatiivisynkeältäni
AblatiivisynkeältäsiAblatiivisynkeältämme
AblatiivisynkeältänneAblatiivisynkeältään
AblatiivisynkeältänsäMonikon ablatiivisynkeiltä
Monikon ablatiivisynkeiltäniMonikon ablatiivisynkeiltäsi
Monikon ablatiivisynkeiltämmeMonikon ablatiivisynkeiltänne
Monikon ablatiivisynkeiltäänMonikon ablatiivisynkeiltänsä
AllatiivisynkeälleAllatiivisynkeälleni
AllatiivisynkeällesiAllatiivisynkeällemme
AllatiivisynkeällenneAllatiivisynkeälleen
AllatiivisynkeällensäMonikon allatiivisynkeille
Monikon allatiivisynkeilleniMonikon allatiivisynkeillesi
Monikon allatiivisynkeillemmeMonikon allatiivisynkeillenne
Monikon allatiivisynkeilleenMonikon allatiivisynkeillensä
EssiivisynkeänäEssiivisynkeänäni
EssiivisynkeänäsiEssiivisynkeänämme
EssiivisynkeänänneEssiivisynkeänään
EssiivisynkeänänsäMonikon essiivisynkeinä
Monikon essiivisynkeinäniMonikon essiivisynkeinäsi
Monikon essiivisynkeinämmeMonikon essiivisynkeinänne
Monikon essiivisynkeinäänMonikon essiivisynkeinänsä
TranslatiivisynkeäksiTranslatiivisynkeäkseni
TranslatiivisynkeäksesiTranslatiivisynkeäksemme
TranslatiivisynkeäksenneTranslatiivisynkeäkseen
TranslatiivisynkeäksensäMonikon translatiivisynkeiksi
Monikon translatiivisynkeikseniMonikon translatiivisynkeiksesi
Monikon translatiivisynkeiksemmeMonikon translatiivisynkeiksenne
Monikon translatiivisynkeikseenMonikon translatiivisynkeiksensä
Monikon instruktiivisynkeinAbessiivisynkeättä
AbessiivisynkeättäniAbessiivisynkeättäsi
AbessiivisynkeättämmeAbessiivisynkeättänne
AbessiivisynkeättäänAbessiivisynkeättänsä
Monikon abessiivisynkeittäMonikon abessiivisynkeittäni
Monikon abessiivisynkeittäsiMonikon abessiivisynkeittämme
Monikon abessiivisynkeittänneMonikon abessiivisynkeittään
Monikon abessiivisynkeittänsäMonikon komitatiivisynkeine
Monikon komitatiivisynkeineniMonikon komitatiivisynkeinesi
Monikon komitatiivisynkeinemmeMonikon komitatiivisynkeinenne
Monikon komitatiivisynkeineenMonikon komitatiivisynkeinensä
KomparatiivisynkeämpiSuperlatiivisynkein
Monikon akkusatiivisynkeätMonikon akkusatiivisynkeäni
Monikon akkusatiivisynkeäsiMonikon akkusatiivisynkeämme
Monikon akkusatiivisynkeänneMonikon akkusatiivisynkeänsä
AkkusatiivisynkeäniAkkusatiivisynkeäsi
AkkusatiivisynkeämmeAkkusatiivisynkeänne
Akkusatiivisynkeänsä