Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkopörheätMonikkopörheäni
MonikkopörheäsiMonikkopörheämme
MonikkopörheänneMonikkopörheänsä
GenetiivipörheänGenetiivipörheäni
GenetiivipörheäsiGenetiivipörheämme
GenetiivipörheänneGenetiivipörheänsä
Monikon genetiivipörheidenMonikon genetiivipörheitten
Monikon genetiivipörheideniMonikon genetiivipörheitteni
Monikon genetiivipörheidesiMonikon genetiivipörheittesi
Monikon genetiivipörheidemmeMonikon genetiivipörheittemme
Monikon genetiivipörheidenneMonikon genetiivipörheittenne
Monikon genetiivipörheidensäMonikon genetiivipörheittensä
PartitiivipörheääPartitiivipörheätä
PartitiivipörheääniPartitiivipörheätäni
PartitiivipörheääsiPartitiivipörheätäsi
PartitiivipörheäämmePartitiivipörheätämme
PartitiivipörheäännePartitiivipörheätänne
PartitiivipörheätäänPartitiivipörheäänsä
PartitiivipörheätänsäMonikon partitiivipörheitä
Monikon partitiivipörheitäniMonikon partitiivipörheitäsi
Monikon partitiivipörheitämmeMonikon partitiivipörheitänne
Monikon partitiivipörheitäänMonikon partitiivipörheitänsä
InessiivipörheässäInessiivipörheässäni
InessiivipörheässäsiInessiivipörheässämme
InessiivipörheässänneInessiivipörheässään
InessiivipörheässänsäMonikon inessiivipörheissä
Monikon inessiivipörheissäniMonikon inessiivipörheissäsi
Monikon inessiivipörheissämmeMonikon inessiivipörheissänne
Monikon inessiivipörheissäänMonikon inessiivipörheissänsä
ElatiivipörheästäElatiivipörheästäni
ElatiivipörheästäsiElatiivipörheästämme
ElatiivipörheästänneElatiivipörheästään
ElatiivipörheästänsäMonikon elatiivipörheistä
Monikon elatiivipörheistäniMonikon elatiivipörheistäsi
Monikon elatiivipörheistämmeMonikon elatiivipörheistänne
Monikon elatiivipörheistäänMonikon elatiivipörheistänsä
IllatiivipörheäänIllatiivipörheääni
IllatiivipörheääsiIllatiivipörheäämme
IllatiivipörheäänneIllatiivipörheäänsä
Monikon illatiivipörheisiinMonikon illatiivipörheihin
Monikon illatiivipörheisiiniMonikon illatiivipörheihini
Monikon illatiivipörheisiisiMonikon illatiivipörheihisi
Monikon illatiivipörheisiimmeMonikon illatiivipörheihimme
Monikon illatiivipörheisiinneMonikon illatiivipörheihinne
Monikon illatiivipörheisiinsäMonikon illatiivipörheihinsä
AdessiivipörheälläAdessiivipörheälläni
AdessiivipörheälläsiAdessiivipörheällämme
AdessiivipörheällänneAdessiivipörheällään
AdessiivipörheällänsäMonikon adessiivipörheillä
Monikon adessiivipörheilläniMonikon adessiivipörheilläsi
Monikon adessiivipörheillämmeMonikon adessiivipörheillänne
Monikon adessiivipörheilläänMonikon adessiivipörheillänsä
AblatiivipörheältäAblatiivipörheältäni
AblatiivipörheältäsiAblatiivipörheältämme
AblatiivipörheältänneAblatiivipörheältään
AblatiivipörheältänsäMonikon ablatiivipörheiltä
Monikon ablatiivipörheiltäniMonikon ablatiivipörheiltäsi
Monikon ablatiivipörheiltämmeMonikon ablatiivipörheiltänne
Monikon ablatiivipörheiltäänMonikon ablatiivipörheiltänsä
AllatiivipörheälleAllatiivipörheälleni
AllatiivipörheällesiAllatiivipörheällemme
AllatiivipörheällenneAllatiivipörheälleen
AllatiivipörheällensäMonikon allatiivipörheille
Monikon allatiivipörheilleniMonikon allatiivipörheillesi
Monikon allatiivipörheillemmeMonikon allatiivipörheillenne
Monikon allatiivipörheilleenMonikon allatiivipörheillensä
EssiivipörheänäEssiivipörheänäni
EssiivipörheänäsiEssiivipörheänämme
EssiivipörheänänneEssiivipörheänään
EssiivipörheänänsäMonikon essiivipörheinä
Monikon essiivipörheinäniMonikon essiivipörheinäsi
Monikon essiivipörheinämmeMonikon essiivipörheinänne
Monikon essiivipörheinäänMonikon essiivipörheinänsä
TranslatiivipörheäksiTranslatiivipörheäkseni
TranslatiivipörheäksesiTranslatiivipörheäksemme
TranslatiivipörheäksenneTranslatiivipörheäkseen
TranslatiivipörheäksensäMonikon translatiivipörheiksi
Monikon translatiivipörheikseniMonikon translatiivipörheiksesi
Monikon translatiivipörheiksemmeMonikon translatiivipörheiksenne
Monikon translatiivipörheikseenMonikon translatiivipörheiksensä
Monikon instruktiivipörheinAbessiivipörheättä
AbessiivipörheättäniAbessiivipörheättäsi
AbessiivipörheättämmeAbessiivipörheättänne
AbessiivipörheättäänAbessiivipörheättänsä
Monikon abessiivipörheittäMonikon abessiivipörheittäni
Monikon abessiivipörheittäsiMonikon abessiivipörheittämme
Monikon abessiivipörheittänneMonikon abessiivipörheittään
Monikon abessiivipörheittänsäMonikon komitatiivipörheine
Monikon komitatiivipörheineniMonikon komitatiivipörheinesi
Monikon komitatiivipörheinemmeMonikon komitatiivipörheinenne
Monikon komitatiivipörheineenMonikon komitatiivipörheinensä
KomparatiivipörheämpiSuperlatiivipörhein
Monikon akkusatiivipörheätMonikon akkusatiivipörheäni
Monikon akkusatiivipörheäsiMonikon akkusatiivipörheämme
Monikon akkusatiivipörheänneMonikon akkusatiivipörheänsä
AkkusatiivipörheäniAkkusatiivipörheäsi
AkkusatiivipörheämmeAkkusatiivipörheänne
Akkusatiivipörheänsä