| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | pörheät | Monikko | pörheäni |
| Monikko | pörheäsi | Monikko | pörheämme |
| Monikko | pörheänne | Monikko | pörheänsä |
| Genetiivi | pörheän | Genetiivi | pörheäni |
| Genetiivi | pörheäsi | Genetiivi | pörheämme |
| Genetiivi | pörheänne | Genetiivi | pörheänsä |
| Monikon genetiivi | pörheiden | Monikon genetiivi | pörheitten |
| Monikon genetiivi | pörheideni | Monikon genetiivi | pörheitteni |
| Monikon genetiivi | pörheidesi | Monikon genetiivi | pörheittesi |
| Monikon genetiivi | pörheidemme | Monikon genetiivi | pörheittemme |
| Monikon genetiivi | pörheidenne | Monikon genetiivi | pörheittenne |
| Monikon genetiivi | pörheidensä | Monikon genetiivi | pörheittensä |
| Partitiivi | pörheää | Partitiivi | pörheätä |
| Partitiivi | pörheääni | Partitiivi | pörheätäni |
| Partitiivi | pörheääsi | Partitiivi | pörheätäsi |
| Partitiivi | pörheäämme | Partitiivi | pörheätämme |
| Partitiivi | pörheäänne | Partitiivi | pörheätänne |
| Partitiivi | pörheätään | Partitiivi | pörheäänsä |
| Partitiivi | pörheätänsä | Monikon partitiivi | pörheitä |
| Monikon partitiivi | pörheitäni | Monikon partitiivi | pörheitäsi |
| Monikon partitiivi | pörheitämme | Monikon partitiivi | pörheitänne |
| Monikon partitiivi | pörheitään | Monikon partitiivi | pörheitänsä |
| Inessiivi | pörheässä | Inessiivi | pörheässäni |
| Inessiivi | pörheässäsi | Inessiivi | pörheässämme |
| Inessiivi | pörheässänne | Inessiivi | pörheässään |
| Inessiivi | pörheässänsä | Monikon inessiivi | pörheissä |
| Monikon inessiivi | pörheissäni | Monikon inessiivi | pörheissäsi |
| Monikon inessiivi | pörheissämme | Monikon inessiivi | pörheissänne |
| Monikon inessiivi | pörheissään | Monikon inessiivi | pörheissänsä |
| Elatiivi | pörheästä | Elatiivi | pörheästäni |
| Elatiivi | pörheästäsi | Elatiivi | pörheästämme |
| Elatiivi | pörheästänne | Elatiivi | pörheästään |
| Elatiivi | pörheästänsä | Monikon elatiivi | pörheistä |
| Monikon elatiivi | pörheistäni | Monikon elatiivi | pörheistäsi |
| Monikon elatiivi | pörheistämme | Monikon elatiivi | pörheistänne |
| Monikon elatiivi | pörheistään | Monikon elatiivi | pörheistänsä |
| Illatiivi | pörheään | Illatiivi | pörheääni |
| Illatiivi | pörheääsi | Illatiivi | pörheäämme |
| Illatiivi | pörheäänne | Illatiivi | pörheäänsä |
| Monikon illatiivi | pörheisiin | Monikon illatiivi | pörheihin |
| Monikon illatiivi | pörheisiini | Monikon illatiivi | pörheihini |
| Monikon illatiivi | pörheisiisi | Monikon illatiivi | pörheihisi |
| Monikon illatiivi | pörheisiimme | Monikon illatiivi | pörheihimme |
| Monikon illatiivi | pörheisiinne | Monikon illatiivi | pörheihinne |
| Monikon illatiivi | pörheisiinsä | Monikon illatiivi | pörheihinsä |
| Adessiivi | pörheällä | Adessiivi | pörheälläni |
| Adessiivi | pörheälläsi | Adessiivi | pörheällämme |
| Adessiivi | pörheällänne | Adessiivi | pörheällään |
| Adessiivi | pörheällänsä | Monikon adessiivi | pörheillä |
| Monikon adessiivi | pörheilläni | Monikon adessiivi | pörheilläsi |
| Monikon adessiivi | pörheillämme | Monikon adessiivi | pörheillänne |
| Monikon adessiivi | pörheillään | Monikon adessiivi | pörheillänsä |
| Ablatiivi | pörheältä | Ablatiivi | pörheältäni |
| Ablatiivi | pörheältäsi | Ablatiivi | pörheältämme |
| Ablatiivi | pörheältänne | Ablatiivi | pörheältään |
| Ablatiivi | pörheältänsä | Monikon ablatiivi | pörheiltä |
| Monikon ablatiivi | pörheiltäni | Monikon ablatiivi | pörheiltäsi |
| Monikon ablatiivi | pörheiltämme | Monikon ablatiivi | pörheiltänne |
| Monikon ablatiivi | pörheiltään | Monikon ablatiivi | pörheiltänsä |
| Allatiivi | pörheälle | Allatiivi | pörheälleni |
| Allatiivi | pörheällesi | Allatiivi | pörheällemme |
| Allatiivi | pörheällenne | Allatiivi | pörheälleen |
| Allatiivi | pörheällensä | Monikon allatiivi | pörheille |
| Monikon allatiivi | pörheilleni | Monikon allatiivi | pörheillesi |
| Monikon allatiivi | pörheillemme | Monikon allatiivi | pörheillenne |
| Monikon allatiivi | pörheilleen | Monikon allatiivi | pörheillensä |
| Essiivi | pörheänä | Essiivi | pörheänäni |
| Essiivi | pörheänäsi | Essiivi | pörheänämme |
| Essiivi | pörheänänne | Essiivi | pörheänään |
| Essiivi | pörheänänsä | Monikon essiivi | pörheinä |
| Monikon essiivi | pörheinäni | Monikon essiivi | pörheinäsi |
| Monikon essiivi | pörheinämme | Monikon essiivi | pörheinänne |
| Monikon essiivi | pörheinään | Monikon essiivi | pörheinänsä |
| Translatiivi | pörheäksi | Translatiivi | pörheäkseni |
| Translatiivi | pörheäksesi | Translatiivi | pörheäksemme |
| Translatiivi | pörheäksenne | Translatiivi | pörheäkseen |
| Translatiivi | pörheäksensä | Monikon translatiivi | pörheiksi |
| Monikon translatiivi | pörheikseni | Monikon translatiivi | pörheiksesi |
| Monikon translatiivi | pörheiksemme | Monikon translatiivi | pörheiksenne |
| Monikon translatiivi | pörheikseen | Monikon translatiivi | pörheiksensä |
| Monikon instruktiivi | pörhein | Abessiivi | pörheättä |
| Abessiivi | pörheättäni | Abessiivi | pörheättäsi |
| Abessiivi | pörheättämme | Abessiivi | pörheättänne |
| Abessiivi | pörheättään | Abessiivi | pörheättänsä |
| Monikon abessiivi | pörheittä | Monikon abessiivi | pörheittäni |
| Monikon abessiivi | pörheittäsi | Monikon abessiivi | pörheittämme |
| Monikon abessiivi | pörheittänne | Monikon abessiivi | pörheittään |
| Monikon abessiivi | pörheittänsä | Monikon komitatiivi | pörheine |
| Monikon komitatiivi | pörheineni | Monikon komitatiivi | pörheinesi |
| Monikon komitatiivi | pörheinemme | Monikon komitatiivi | pörheinenne |
| Monikon komitatiivi | pörheineen | Monikon komitatiivi | pörheinensä |
| Komparatiivi | pörheämpi | Superlatiivi | pörhein |
| Monikon akkusatiivi | pörheät | Monikon akkusatiivi | pörheäni |
| Monikon akkusatiivi | pörheäsi | Monikon akkusatiivi | pörheämme |
| Monikon akkusatiivi | pörheänne | Monikon akkusatiivi | pörheänsä |
| Akkusatiivi | pörheäni | Akkusatiivi | pörheäsi |
| Akkusatiivi | pörheämme | Akkusatiivi | pörheänne |
| Akkusatiivi | pörheänsä |