Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.
| Monikko | nureat | Monikko | nureani |
| Monikko | nureasi | Monikko | nureamme |
| Monikko | nureanne | Monikko | nureansa |
| Genetiivi | nurean | Genetiivi | nureani |
| Genetiivi | nureasi | Genetiivi | nureamme |
| Genetiivi | nureanne | Genetiivi | nureansa |
| Monikon genetiivi | nureiden | Monikon genetiivi | nureitten |
| Monikon genetiivi | nureideni | Monikon genetiivi | nureitteni |
| Monikon genetiivi | nureidesi | Monikon genetiivi | nureittesi |
| Monikon genetiivi | nureidemme | Monikon genetiivi | nureittemme |
| Monikon genetiivi | nureidenne | Monikon genetiivi | nureittenne |
| Monikon genetiivi | nureidensa | Monikon genetiivi | nureittensa |
| Partitiivi | nureaa | Partitiivi | nureata |
| Partitiivi | nureaani | Partitiivi | nureatani |
| Partitiivi | nureaasi | Partitiivi | nureatasi |
| Partitiivi | nureaamme | Partitiivi | nureatamme |
| Partitiivi | nureaanne | Partitiivi | nureatanne |
| Partitiivi | nureataan | Partitiivi | nureaansa |
| Partitiivi | nureatansa | Monikon partitiivi | nureita |
| Monikon partitiivi | nureitani | Monikon partitiivi | nureitasi |
| Monikon partitiivi | nureitamme | Monikon partitiivi | nureitanne |
| Monikon partitiivi | nureitaan | Monikon partitiivi | nureitansa |
| Inessiivi | nureassa | Inessiivi | nureassani |
| Inessiivi | nureassasi | Inessiivi | nureassamme |
| Inessiivi | nureassanne | Inessiivi | nureassaan |
| Inessiivi | nureassansa | Monikon inessiivi | nureissa |
| Monikon inessiivi | nureissani | Monikon inessiivi | nureissasi |
| Monikon inessiivi | nureissamme | Monikon inessiivi | nureissanne |
| Monikon inessiivi | nureissaan | Monikon inessiivi | nureissansa |
| Elatiivi | nureasta | Elatiivi | nureastani |
| Elatiivi | nureastasi | Elatiivi | nureastamme |
| Elatiivi | nureastanne | Elatiivi | nureastaan |
| Elatiivi | nureastansa | Monikon elatiivi | nureista |
| Monikon elatiivi | nureistani | Monikon elatiivi | nureistasi |
| Monikon elatiivi | nureistamme | Monikon elatiivi | nureistanne |
| Monikon elatiivi | nureistaan | Monikon elatiivi | nureistansa |
| Illatiivi | nureaan | Illatiivi | nureaani |
| Illatiivi | nureaasi | Illatiivi | nureaamme |
| Illatiivi | nureaanne | Illatiivi | nureaansa |
| Monikon illatiivi | nureisiin | Monikon illatiivi | nureihin |
| Monikon illatiivi | nureisiini | Monikon illatiivi | nureihini |
| Monikon illatiivi | nureisiisi | Monikon illatiivi | nureihisi |
| Monikon illatiivi | nureisiimme | Monikon illatiivi | nureihimme |
| Monikon illatiivi | nureisiinne | Monikon illatiivi | nureihinne |
| Monikon illatiivi | nureisiinsa | Monikon illatiivi | nureihinsa |
| Adessiivi | nurealla | Adessiivi | nureallani |
| Adessiivi | nureallasi | Adessiivi | nureallamme |
| Adessiivi | nureallanne | Adessiivi | nureallaan |
| Adessiivi | nureallansa | Monikon adessiivi | nureilla |
| Monikon adessiivi | nureillani | Monikon adessiivi | nureillasi |
| Monikon adessiivi | nureillamme | Monikon adessiivi | nureillanne |
| Monikon adessiivi | nureillaan | Monikon adessiivi | nureillansa |
| Ablatiivi | nurealta | Ablatiivi | nurealtani |
| Ablatiivi | nurealtasi | Ablatiivi | nurealtamme |
| Ablatiivi | nurealtanne | Ablatiivi | nurealtaan |
| Ablatiivi | nurealtansa | Monikon ablatiivi | nureilta |
| Monikon ablatiivi | nureiltani | Monikon ablatiivi | nureiltasi |
| Monikon ablatiivi | nureiltamme | Monikon ablatiivi | nureiltanne |
| Monikon ablatiivi | nureiltaan | Monikon ablatiivi | nureiltansa |
| Allatiivi | nurealle | Allatiivi | nurealleni |
| Allatiivi | nureallesi | Allatiivi | nureallemme |
| Allatiivi | nureallenne | Allatiivi | nurealleen |
| Allatiivi | nureallensa | Monikon allatiivi | nureille |
| Monikon allatiivi | nureilleni | Monikon allatiivi | nureillesi |
| Monikon allatiivi | nureillemme | Monikon allatiivi | nureillenne |
| Monikon allatiivi | nureilleen | Monikon allatiivi | nureillensa |
| Essiivi | nureana | Essiivi | nureanani |
| Essiivi | nureanasi | Essiivi | nureanamme |
| Essiivi | nureananne | Essiivi | nureanaan |
| Essiivi | nureanansa | Monikon essiivi | nureina |
| Monikon essiivi | nureinani | Monikon essiivi | nureinasi |
| Monikon essiivi | nureinamme | Monikon essiivi | nureinanne |
| Monikon essiivi | nureinaan | Monikon essiivi | nureinansa |
| Translatiivi | nureaksi | Translatiivi | nureakseni |
| Translatiivi | nureaksesi | Translatiivi | nureaksemme |
| Translatiivi | nureaksenne | Translatiivi | nureakseen |
| Translatiivi | nureaksensa | Monikon translatiivi | nureiksi |
| Monikon translatiivi | nureikseni | Monikon translatiivi | nureiksesi |
| Monikon translatiivi | nureiksemme | Monikon translatiivi | nureiksenne |
| Monikon translatiivi | nureikseen | Monikon translatiivi | nureiksensa |
| Monikon instruktiivi | nurein | Abessiivi | nureatta |
| Abessiivi | nureattani | Abessiivi | nureattasi |
| Abessiivi | nureattamme | Abessiivi | nureattanne |
| Abessiivi | nureattaan | Abessiivi | nureattansa |
| Monikon abessiivi | nureitta | Monikon abessiivi | nureittani |
| Monikon abessiivi | nureittasi | Monikon abessiivi | nureittamme |
| Monikon abessiivi | nureittanne | Monikon abessiivi | nureittaan |
| Monikon abessiivi | nureittansa | Monikon komitatiivi | nureine |
| Monikon komitatiivi | nureineni | Monikon komitatiivi | nureinesi |
| Monikon komitatiivi | nureinemme | Monikon komitatiivi | nureinenne |
| Monikon komitatiivi | nureineen | Monikon komitatiivi | nureinensa |
| Komparatiivi | nureampi | Superlatiivi | nurein |
| Monikon akkusatiivi | nureat | Monikon akkusatiivi | nureani |
| Monikon akkusatiivi | nureasi | Monikon akkusatiivi | nureamme |
| Monikon akkusatiivi | nureanne | Monikon akkusatiivi | nureansa |
| Akkusatiivi | nureani | Akkusatiivi | nureasi |
| Akkusatiivi | nureamme | Akkusatiivi | nureanne |
| Akkusatiivi | nureansa |