| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kuohkenen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kuohkenet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kuohkenee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kuohkenemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kuohkenette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kuohkenevat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kuohkenin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kuohkenit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kuohkeni | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kuohkenimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kuohkenitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kuohkenivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kuohkenisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kuohkenisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kuohkenisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kuohkenisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kuohkenisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kuohkenisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kuohkene | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kuohketkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kuohketkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kuohketkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kuohketkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kuohkennen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kuohkennet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kuohkennee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kuohkennemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kuohkennette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kuohkennevat | | |