| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | rahjustan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | rahjustat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | rahjustamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | rahjustatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | rahjustavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | rahjustin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | rahjustit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | rahjusti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | rahjustimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | rahjustitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | rahjustivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | rahjustaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | rahjustaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | rahjustaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | rahjustaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | rahjustaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | rahjustaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | rahjusta |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | rahjustakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | rahjustakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | rahjustakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | rahjustakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | rahjustanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | rahjustanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | rahjustanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | rahjustanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | rahjustanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | rahjustanevat |