| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | pöyhistän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | pöyhistät |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | pöyhistämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | pöyhistätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | pöyhistävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | pöyhistin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | pöyhistit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | pöyhisti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | pöyhistimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | pöyhistitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | pöyhistivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | pöyhistäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | pöyhistäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | pöyhistäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | pöyhistäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | pöyhistäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | pöyhistäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | pöyhistä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | pöyhistäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | pöyhistäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | pöyhistäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | pöyhistäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | pöyhistänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | pöyhistänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | pöyhistänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | pöyhistänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | pöyhistänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | pöyhistänevät |