| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | bewitched, under a spell |
| espanja | encantado |
| Monikko | noidutut | Monikko | noiduttuni |
| Monikko | noiduttusi | Monikko | noiduttumme |
| Monikko | noiduttunne | Monikko | noiduttunsa |
| Genetiivi | noidutun | Genetiivi | noiduttuni |
| Genetiivi | noiduttusi | Genetiivi | noiduttumme |
| Genetiivi | noiduttunne | Genetiivi | noiduttunsa |
| Monikon genetiivi | noiduttujen | Monikon genetiivi | noiduttujeni |
| Monikon genetiivi | noiduttujesi | Monikon genetiivi | noiduttujemme |
| Monikon genetiivi | noiduttujenne | Monikon genetiivi | noiduttujensa |
| Partitiivi | noiduttua | Partitiivi | noiduttuani |
| Partitiivi | noiduttuasi | Partitiivi | noiduttuamme |
| Partitiivi | noiduttuanne | Partitiivi | noiduttuaan |
| Partitiivi | noiduttuansa | Monikon partitiivi | noiduttuja |
| Monikon partitiivi | noiduttujani | Monikon partitiivi | noiduttujasi |
| Monikon partitiivi | noiduttujamme | Monikon partitiivi | noiduttujanne |
| Monikon partitiivi | noiduttujaan | Monikon partitiivi | noiduttujansa |
| Inessiivi | noidutussa | Inessiivi | noidutussani |
| Inessiivi | noidutussasi | Inessiivi | noidutussamme |
| Inessiivi | noidutussanne | Inessiivi | noidutussaan |
| Inessiivi | noidutussansa | Monikon inessiivi | noidutuissa |
| Monikon inessiivi | noidutuissani | Monikon inessiivi | noidutuissasi |
| Monikon inessiivi | noidutuissamme | Monikon inessiivi | noidutuissanne |
| Monikon inessiivi | noidutuissaan | Monikon inessiivi | noidutuissansa |
| Elatiivi | noidutusta | Elatiivi | noidutustani |
| Elatiivi | noidutustasi | Elatiivi | noidutustamme |
| Elatiivi | noidutustanne | Elatiivi | noidutustaan |
| Elatiivi | noidutustansa | Monikon elatiivi | noidutuista |
| Monikon elatiivi | noidutuistani | Monikon elatiivi | noidutuistasi |
| Monikon elatiivi | noidutuistamme | Monikon elatiivi | noidutuistanne |
| Monikon elatiivi | noidutuistaan | Monikon elatiivi | noidutuistansa |
| Illatiivi | noiduttuun | Illatiivi | noiduttuuni |
| Illatiivi | noiduttuusi | Illatiivi | noiduttuumme |
| Illatiivi | noiduttuunne | Illatiivi | noiduttuunsa |
| Monikon illatiivi | noiduttuihin | Monikon illatiivi | noiduttuihini |
| Monikon illatiivi | noiduttuihisi | Monikon illatiivi | noiduttuihimme |
| Monikon illatiivi | noiduttuihinne | Monikon illatiivi | noiduttuihinsa |
| Adessiivi | noidutulla | Adessiivi | noidutullani |
| Adessiivi | noidutullasi | Adessiivi | noidutullamme |
| Adessiivi | noidutullanne | Adessiivi | noidutullaan |
| Adessiivi | noidutullansa | Monikon adessiivi | noidutuilla |
| Monikon adessiivi | noidutuillani | Monikon adessiivi | noidutuillasi |
| Monikon adessiivi | noidutuillamme | Monikon adessiivi | noidutuillanne |
| Monikon adessiivi | noidutuillaan | Monikon adessiivi | noidutuillansa |
| Ablatiivi | noidutulta | Ablatiivi | noidutultani |
| Ablatiivi | noidutultasi | Ablatiivi | noidutultamme |
| Ablatiivi | noidutultanne | Ablatiivi | noidutultaan |
| Ablatiivi | noidutultansa | Monikon ablatiivi | noidutuilta |
| Monikon ablatiivi | noidutuiltani | Monikon ablatiivi | noidutuiltasi |
| Monikon ablatiivi | noidutuiltamme | Monikon ablatiivi | noidutuiltanne |
| Monikon ablatiivi | noidutuiltaan | Monikon ablatiivi | noidutuiltansa |
| Allatiivi | noidutulle | Allatiivi | noidutulleni |
| Allatiivi | noidutullesi | Allatiivi | noidutullemme |
| Allatiivi | noidutullenne | Allatiivi | noidutulleen |
| Allatiivi | noidutullensa | Monikon allatiivi | noidutuille |
| Monikon allatiivi | noidutuilleni | Monikon allatiivi | noidutuillesi |
| Monikon allatiivi | noidutuillemme | Monikon allatiivi | noidutuillenne |
| Monikon allatiivi | noidutuilleen | Monikon allatiivi | noidutuillensa |
| Essiivi | noiduttuna | Essiivi | noiduttunani |
| Essiivi | noiduttunasi | Essiivi | noiduttunamme |
| Essiivi | noiduttunanne | Essiivi | noiduttunaan |
| Essiivi | noiduttunansa | Monikon essiivi | noiduttuina |
| Monikon essiivi | noiduttuinani | Monikon essiivi | noiduttuinasi |
| Monikon essiivi | noiduttuinamme | Monikon essiivi | noiduttuinanne |
| Monikon essiivi | noiduttuinaan | Monikon essiivi | noiduttuinansa |
| Translatiivi | noidutuksi | Translatiivi | noidutukseni |
| Translatiivi | noidutuksesi | Translatiivi | noidutuksemme |
| Translatiivi | noidutuksenne | Translatiivi | noidutukseen |
| Translatiivi | noidutuksensa | Monikon translatiivi | noidutuiksi |
| Monikon translatiivi | noidutuikseni | Monikon translatiivi | noidutuiksesi |
| Monikon translatiivi | noidutuiksemme | Monikon translatiivi | noidutuiksenne |
| Monikon translatiivi | noidutuikseen | Monikon translatiivi | noidutuiksensa |
| Monikon instruktiivi | noidutuin | Abessiivi | noidututta |
| Abessiivi | noidututtani | Abessiivi | noidututtasi |
| Abessiivi | noidututtamme | Abessiivi | noidututtanne |
| Abessiivi | noidututtaan | Abessiivi | noidututtansa |
| Monikon abessiivi | noidutuitta | Monikon abessiivi | noidutuittani |
| Monikon abessiivi | noidutuittasi | Monikon abessiivi | noidutuittamme |
| Monikon abessiivi | noidutuittanne | Monikon abessiivi | noidutuittaan |
| Monikon abessiivi | noidutuittansa | Monikon komitatiivi | noiduttuine |
| Monikon komitatiivi | noiduttuineni | Monikon komitatiivi | noiduttuinesi |
| Monikon komitatiivi | noiduttuinemme | Monikon komitatiivi | noiduttuinenne |
| Monikon komitatiivi | noiduttuineen | Monikon komitatiivi | noiduttuinensa |
| Komparatiivi | noidutumpi | Superlatiivi | noidutuin |
| Monikon akkusatiivi | noidutut | Monikon akkusatiivi | noiduttuni |
| Monikon akkusatiivi | noiduttusi | Monikon akkusatiivi | noiduttumme |
| Monikon akkusatiivi | noiduttunne | Monikon akkusatiivi | noiduttunsa |
| Akkusatiivi | noiduttuni | Akkusatiivi | noiduttusi |
| Akkusatiivi | noiduttumme | Akkusatiivi | noiduttunne |
| Akkusatiivi | noiduttunsa |