| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | bavaroise, bavarois |
| Monikko | bavaroiset | Genetiivi | bavaroisen |
| Monikon genetiivi | bavaroisejen | Partitiivi | bavaroisea |
| Monikon partitiivi | bavaroiseja | Inessiivi | bavaroisessa |
| Monikon inessiivi | bavaroiseissa | Elatiivi | bavaroisesta |
| Monikon elatiivi | bavaroiseista | Illatiivi | bavaroiseen |
| Monikon illatiivi | bavaroiseihin | Adessiivi | bavaroisella |
| Monikon adessiivi | bavaroiseilla | Ablatiivi | bavaroiselta |
| Monikon ablatiivi | bavaroiseilta | Allatiivi | bavaroiselle |
| Monikon allatiivi | bavaroiseille | Essiivi | bavaroisena |
| Monikon essiivi | bavaroiseina | Translatiivi | bavaroiseksi |
| Monikon translatiivi | bavaroiseiksi | Monikon instruktiivi | bavaroisein |
| Abessiivi | bavaroisetta | Monikon abessiivi | bavaroiseitta |
| Monikon akkusatiivi | bavaroiset |