| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | taloustiede, rahatalous, kaupankäynti | |
| Monikko | futuuripörssit | Genetiivi | futuuripörssin |
| Monikon genetiivi | futuuripörssien | Partitiivi | futuuripörssiä |
| Monikon partitiivi | futuuripörssejä | Inessiivi | futuuripörssissä |
| Monikon inessiivi | futuuripörsseissä | Elatiivi | futuuripörssistä |
| Monikon elatiivi | futuuripörsseistä | Illatiivi | futuuripörssiin |
| Monikon illatiivi | futuuripörsseihin | Adessiivi | futuuripörssillä |
| Monikon adessiivi | futuuripörsseillä | Ablatiivi | futuuripörssiltä |
| Monikon ablatiivi | futuuripörsseiltä | Allatiivi | futuuripörssille |
| Monikon allatiivi | futuuripörsseille | Essiivi | futuuripörssinä |
| Monikon essiivi | futuuripörsseinä | Translatiivi | futuuripörssiksi |
| Monikon translatiivi | futuuripörsseiksi | Monikon instruktiivi | futuuripörssein |
| Abessiivi | futuuripörssittä | Monikon abessiivi | futuuripörsseittä |
| Monikon akkusatiivi | futuuripörssit |