| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | brittienglanti | |
| Monikko | lillukanvarret | Genetiivi | lillukanvarren |
| Monikon genetiivi | lillukanvarsien | Partitiivi | lillukanvartta |
| Monikon partitiivi | lillukanvarsia | Inessiivi | lillukanvarressa |
| Monikon inessiivi | lillukanvarsissa | Elatiivi | lillukanvarresta |
| Monikon elatiivi | lillukanvarsista | Illatiivi | lillukanvarteen |
| Monikon illatiivi | lillukanvarsiin | Adessiivi | lillukanvarrella |
| Monikon adessiivi | lillukanvarsilla | Ablatiivi | lillukanvarrelta |
| Monikon ablatiivi | lillukanvarsilta | Allatiivi | lillukanvarrelle |
| Monikon allatiivi | lillukanvarsille | Essiivi | lillukanvartena |
| Monikon essiivi | lillukanvarsina | Translatiivi | lillukanvarreksi |
| Monikon translatiivi | lillukanvarsiksi | Monikon instruktiivi | lillukanvarsin |
| Abessiivi | lillukanvarretta | Monikon abessiivi | lillukanvarsitta |
| Monikon akkusatiivi | lillukanvarret |