Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkoyksitermisetMonikkoyksitermiseni
MonikkoyksitermisesiMonikkoyksitermisemme
MonikkoyksitermisenneMonikkoyksitermisensä
GenetiiviyksitermisenGenetiiviyksitermiseni
GenetiiviyksitermisesiGenetiiviyksitermisemme
GenetiiviyksitermisenneGenetiiviyksitermisensä
Monikon genetiiviyksitermistenMonikon genetiiviyksitermisien
Monikon genetiiviyksitermisteniMonikon genetiiviyksitermisieni
Monikon genetiiviyksitermistesiMonikon genetiiviyksitermisiesi
Monikon genetiiviyksitermistemmeMonikon genetiiviyksitermisiemme
Monikon genetiiviyksitermistenneMonikon genetiiviyksitermisienne
Monikon genetiiviyksitermistensäMonikon genetiiviyksitermisiensä
PartitiiviyksitermistäPartitiiviyksitermistäni
PartitiiviyksitermistäsiPartitiiviyksitermistämme
PartitiiviyksitermistännePartitiiviyksitermistään
PartitiiviyksitermistänsäMonikon partitiiviyksitermisiä
Monikon partitiiviyksitermisiäniMonikon partitiiviyksitermisiäsi
Monikon partitiiviyksitermisiämmeMonikon partitiiviyksitermisiänne
Monikon partitiiviyksitermisiäänMonikon partitiiviyksitermisiänsä
InessiiviyksitermisessäInessiiviyksitermisessäni
InessiiviyksitermisessäsiInessiiviyksitermisessämme
InessiiviyksitermisessänneInessiiviyksitermisessään
InessiiviyksitermisessänsäMonikon inessiiviyksitermisissä
Monikon inessiiviyksitermisissäniMonikon inessiiviyksitermisissäsi
Monikon inessiiviyksitermisissämmeMonikon inessiiviyksitermisissänne
Monikon inessiiviyksitermisissäänMonikon inessiiviyksitermisissänsä
ElatiiviyksitermisestäElatiiviyksitermisestäni
ElatiiviyksitermisestäsiElatiiviyksitermisestämme
ElatiiviyksitermisestänneElatiiviyksitermisestään
ElatiiviyksitermisestänsäMonikon elatiiviyksitermisistä
Monikon elatiiviyksitermisistäniMonikon elatiiviyksitermisistäsi
Monikon elatiiviyksitermisistämmeMonikon elatiiviyksitermisistänne
Monikon elatiiviyksitermisistäänMonikon elatiiviyksitermisistänsä
IllatiiviyksitermiseenIllatiiviyksitermiseeni
IllatiiviyksitermiseesiIllatiiviyksitermiseemme
IllatiiviyksitermiseenneIllatiiviyksitermiseensä
Monikon illatiiviyksitermisiinMonikon illatiiviyksitermisiini
Monikon illatiiviyksitermisiisiMonikon illatiiviyksitermisiimme
Monikon illatiiviyksitermisiinneMonikon illatiiviyksitermisiinsä
AdessiiviyksitermiselläAdessiiviyksitermiselläni
AdessiiviyksitermiselläsiAdessiiviyksitermisellämme
AdessiiviyksitermisellänneAdessiiviyksitermisellään
AdessiiviyksitermisellänsäMonikon adessiiviyksitermisillä
Monikon adessiiviyksitermisilläniMonikon adessiiviyksitermisilläsi
Monikon adessiiviyksitermisillämmeMonikon adessiiviyksitermisillänne
Monikon adessiiviyksitermisilläänMonikon adessiiviyksitermisillänsä
AblatiiviyksitermiseltäAblatiiviyksitermiseltäni
AblatiiviyksitermiseltäsiAblatiiviyksitermiseltämme
AblatiiviyksitermiseltänneAblatiiviyksitermiseltään
AblatiiviyksitermiseltänsäMonikon ablatiiviyksitermisiltä
Monikon ablatiiviyksitermisiltäniMonikon ablatiiviyksitermisiltäsi
Monikon ablatiiviyksitermisiltämmeMonikon ablatiiviyksitermisiltänne
Monikon ablatiiviyksitermisiltäänMonikon ablatiiviyksitermisiltänsä
AllatiiviyksitermiselleAllatiiviyksitermiselleni
AllatiiviyksitermisellesiAllatiiviyksitermisellemme
AllatiiviyksitermisellenneAllatiiviyksitermiselleen
AllatiiviyksitermisellensäMonikon allatiiviyksitermisille
Monikon allatiiviyksitermisilleniMonikon allatiiviyksitermisillesi
Monikon allatiiviyksitermisillemmeMonikon allatiiviyksitermisillenne
Monikon allatiiviyksitermisilleenMonikon allatiiviyksitermisillensä
EssiiviyksitermisenäEssiiviyksitermisenäni
EssiiviyksitermisenäsiEssiiviyksitermisenämme
EssiiviyksitermisenänneEssiiviyksitermisenään
EssiiviyksitermisenänsäMonikon essiiviyksitermisinä
Monikon essiiviyksitermisinäniMonikon essiiviyksitermisinäsi
Monikon essiiviyksitermisinämmeMonikon essiiviyksitermisinänne
Monikon essiiviyksitermisinäänMonikon essiiviyksitermisinänsä
TranslatiiviyksitermiseksiTranslatiiviyksitermisekseni
TranslatiiviyksitermiseksesiTranslatiiviyksitermiseksemme
TranslatiiviyksitermiseksenneTranslatiiviyksitermisekseen
TranslatiiviyksitermiseksensäMonikon translatiiviyksitermisiksi
Monikon translatiiviyksitermisikseniMonikon translatiiviyksitermisiksesi
Monikon translatiiviyksitermisiksemmeMonikon translatiiviyksitermisiksenne
Monikon translatiiviyksitermisikseenMonikon translatiiviyksitermisiksensä
Monikon instruktiiviyksitermisinAbessiiviyksitermisettä
AbessiiviyksitermisettäniAbessiiviyksitermisettäsi
AbessiiviyksitermisettämmeAbessiiviyksitermisettänne
AbessiiviyksitermisettäänAbessiiviyksitermisettänsä
Monikon abessiiviyksitermisittäMonikon abessiiviyksitermisittäni
Monikon abessiiviyksitermisittäsiMonikon abessiiviyksitermisittämme
Monikon abessiiviyksitermisittänneMonikon abessiiviyksitermisittään
Monikon abessiiviyksitermisittänsäMonikon komitatiiviyksitermisine
Monikon komitatiiviyksitermisineniMonikon komitatiiviyksitermisinesi
Monikon komitatiiviyksitermisinemmeMonikon komitatiiviyksitermisinenne
Monikon komitatiiviyksitermisineenMonikon komitatiiviyksitermisinensä
Monikon akkusatiiviyksitermisetMonikon akkusatiiviyksitermiseni
Monikon akkusatiiviyksitermisesiMonikon akkusatiiviyksitermisemme
Monikon akkusatiiviyksitermisenneMonikon akkusatiiviyksitermisensä
AkkusatiiviyksitermiseniAkkusatiiviyksitermisesi
AkkusatiiviyksitermisemmeAkkusatiiviyksitermisenne
Akkusatiiviyksitermisensä