Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. kauniisti soiva

Taivutusmuodot

MonikkosoinnikkaatMonikkosoinnikkaani
MonikkosoinnikkaasiMonikkosoinnikkaamme
MonikkosoinnikkaanneMonikkosoinnikkaansa
GenetiivisoinnikkaanGenetiivisoinnikkaani
GenetiivisoinnikkaasiGenetiivisoinnikkaamme
GenetiivisoinnikkaanneGenetiivisoinnikkaansa
Monikon genetiivisoinnikkaidenMonikon genetiivisoinnikkaitten
Monikon genetiivisoinnikkaideniMonikon genetiivisoinnikkaitteni
Monikon genetiivisoinnikkaidesiMonikon genetiivisoinnikkaittesi
Monikon genetiivisoinnikkaidemmeMonikon genetiivisoinnikkaittemme
Monikon genetiivisoinnikkaidenneMonikon genetiivisoinnikkaittenne
Monikon genetiivisoinnikkaidensaMonikon genetiivisoinnikkaittensa
PartitiivisoinnikastaPartitiivisoinnikastani
PartitiivisoinnikastasiPartitiivisoinnikastamme
PartitiivisoinnikastannePartitiivisoinnikastaan
PartitiivisoinnikastansaMonikon partitiivisoinnikkaita
Monikon partitiivisoinnikkaitaniMonikon partitiivisoinnikkaitasi
Monikon partitiivisoinnikkaitammeMonikon partitiivisoinnikkaitanne
Monikon partitiivisoinnikkaitaanMonikon partitiivisoinnikkaitansa
InessiivisoinnikkaassaInessiivisoinnikkaassani
InessiivisoinnikkaassasiInessiivisoinnikkaassamme
InessiivisoinnikkaassanneInessiivisoinnikkaassaan
InessiivisoinnikkaassansaMonikon inessiivisoinnikkaissa
Monikon inessiivisoinnikkaissaniMonikon inessiivisoinnikkaissasi
Monikon inessiivisoinnikkaissammeMonikon inessiivisoinnikkaissanne
Monikon inessiivisoinnikkaissaanMonikon inessiivisoinnikkaissansa
ElatiivisoinnikkaastaElatiivisoinnikkaastani
ElatiivisoinnikkaastasiElatiivisoinnikkaastamme
ElatiivisoinnikkaastanneElatiivisoinnikkaastaan
ElatiivisoinnikkaastansaMonikon elatiivisoinnikkaista
Monikon elatiivisoinnikkaistaniMonikon elatiivisoinnikkaistasi
Monikon elatiivisoinnikkaistammeMonikon elatiivisoinnikkaistanne
Monikon elatiivisoinnikkaistaanMonikon elatiivisoinnikkaistansa
IllatiivisoinnikkaaseenIllatiivisoinnikkaaseeni
IllatiivisoinnikkaaseesiIllatiivisoinnikkaaseemme
IllatiivisoinnikkaaseenneIllatiivisoinnikkaaseensa
Monikon illatiivisoinnikkaisiinMonikon illatiivisoinnikkaisiini
Monikon illatiivisoinnikkaisiisiMonikon illatiivisoinnikkaisiimme
Monikon illatiivisoinnikkaisiinneMonikon illatiivisoinnikkaisiinsa
AdessiivisoinnikkaallaAdessiivisoinnikkaallani
AdessiivisoinnikkaallasiAdessiivisoinnikkaallamme
AdessiivisoinnikkaallanneAdessiivisoinnikkaallaan
AdessiivisoinnikkaallansaMonikon adessiivisoinnikkailla
Monikon adessiivisoinnikkaillaniMonikon adessiivisoinnikkaillasi
Monikon adessiivisoinnikkaillammeMonikon adessiivisoinnikkaillanne
Monikon adessiivisoinnikkaillaanMonikon adessiivisoinnikkaillansa
AblatiivisoinnikkaaltaAblatiivisoinnikkaaltani
AblatiivisoinnikkaaltasiAblatiivisoinnikkaaltamme
AblatiivisoinnikkaaltanneAblatiivisoinnikkaaltaan
AblatiivisoinnikkaaltansaMonikon ablatiivisoinnikkailta
Monikon ablatiivisoinnikkailtaniMonikon ablatiivisoinnikkailtasi
Monikon ablatiivisoinnikkailtammeMonikon ablatiivisoinnikkailtanne
Monikon ablatiivisoinnikkailtaanMonikon ablatiivisoinnikkailtansa
AllatiivisoinnikkaalleAllatiivisoinnikkaalleni
AllatiivisoinnikkaallesiAllatiivisoinnikkaallemme
AllatiivisoinnikkaallenneAllatiivisoinnikkaalleen
AllatiivisoinnikkaallensaMonikon allatiivisoinnikkaille
Monikon allatiivisoinnikkailleniMonikon allatiivisoinnikkaillesi
Monikon allatiivisoinnikkaillemmeMonikon allatiivisoinnikkaillenne
Monikon allatiivisoinnikkailleenMonikon allatiivisoinnikkaillensa
EssiivisoinnikkaanaEssiivisoinnikkaanani
EssiivisoinnikkaanasiEssiivisoinnikkaanamme
EssiivisoinnikkaananneEssiivisoinnikkaanaan
EssiivisoinnikkaanansaMonikon essiivisoinnikkaina
Monikon essiivisoinnikkainaniMonikon essiivisoinnikkainasi
Monikon essiivisoinnikkainammeMonikon essiivisoinnikkainanne
Monikon essiivisoinnikkainaanMonikon essiivisoinnikkainansa
TranslatiivisoinnikkaaksiTranslatiivisoinnikkaakseni
TranslatiivisoinnikkaaksesiTranslatiivisoinnikkaaksemme
TranslatiivisoinnikkaaksenneTranslatiivisoinnikkaakseen
TranslatiivisoinnikkaaksensaMonikon translatiivisoinnikkaiksi
Monikon translatiivisoinnikkaikseniMonikon translatiivisoinnikkaiksesi
Monikon translatiivisoinnikkaiksemmeMonikon translatiivisoinnikkaiksenne
Monikon translatiivisoinnikkaikseenMonikon translatiivisoinnikkaiksensa
Monikon instruktiivisoinnikkainAbessiivisoinnikkaatta
AbessiivisoinnikkaattaniAbessiivisoinnikkaattasi
AbessiivisoinnikkaattammeAbessiivisoinnikkaattanne
AbessiivisoinnikkaattaanAbessiivisoinnikkaattansa
Monikon abessiivisoinnikkaittaMonikon abessiivisoinnikkaittani
Monikon abessiivisoinnikkaittasiMonikon abessiivisoinnikkaittamme
Monikon abessiivisoinnikkaittanneMonikon abessiivisoinnikkaittaan
Monikon abessiivisoinnikkaittansaMonikon komitatiivisoinnikkaine
Monikon komitatiivisoinnikkaineniMonikon komitatiivisoinnikkainesi
Monikon komitatiivisoinnikkainemmeMonikon komitatiivisoinnikkainenne
Monikon komitatiivisoinnikkaineenMonikon komitatiivisoinnikkainensa
KomparatiivisoinnikkaampiSuperlatiivisoinnikkain
Monikon akkusatiivisoinnikkaatMonikon akkusatiivisoinnikkaani
Monikon akkusatiivisoinnikkaasiMonikon akkusatiivisoinnikkaamme
Monikon akkusatiivisoinnikkaanneMonikon akkusatiivisoinnikkaansa
AkkusatiivisoinnikkaaniAkkusatiivisoinnikkaasi
AkkusatiivisoinnikkaammeAkkusatiivisoinnikkaanne
Akkusatiivisoinnikkaansa

Luokat