| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | amerikanenglanti | |
| Monikko | haukkakehrääjät | Genetiivi | haukkakehrääjän |
| Monikon genetiivi | haukkakehrääjien | Partitiivi | haukkakehrääjää |
| Monikon partitiivi | haukkakehrääjiä | Inessiivi | haukkakehrääjässä |
| Monikon inessiivi | haukkakehrääjissä | Elatiivi | haukkakehrääjästä |
| Monikon elatiivi | haukkakehrääjistä | Illatiivi | haukkakehrääjään |
| Monikon illatiivi | haukkakehrääjiin | Adessiivi | haukkakehrääjällä |
| Monikon adessiivi | haukkakehrääjillä | Ablatiivi | haukkakehrääjältä |
| Monikon ablatiivi | haukkakehrääjiltä | Allatiivi | haukkakehrääjälle |
| Monikon allatiivi | haukkakehrääjille | Essiivi | haukkakehrääjänä |
| Monikon essiivi | haukkakehrääjinä | Translatiivi | haukkakehrääjäksi |
| Monikon translatiivi | haukkakehrääjiksi | Monikon instruktiivi | haukkakehrääjin |
| Abessiivi | haukkakehrääjättä | Monikon abessiivi | haukkakehrääjittä |
| Monikon akkusatiivi | haukkakehrääjät |