Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkolihottavatMonikkolihottavani
MonikkolihottavasiMonikkolihottavamme
MonikkolihottavanneMonikkolihottavansa
GenetiivilihottavanGenetiivilihottavani
GenetiivilihottavasiGenetiivilihottavamme
GenetiivilihottavanneGenetiivilihottavansa
Monikon genetiivilihottavienMonikon genetiivilihottavieni
Monikon genetiivilihottaviesiMonikon genetiivilihottaviemme
Monikon genetiivilihottavienneMonikon genetiivilihottaviensa
PartitiivilihottavaaPartitiivilihottavaani
PartitiivilihottavaasiPartitiivilihottavaamme
PartitiivilihottavaannePartitiivilihottavaansa
Monikon partitiivilihottaviaMonikon partitiivilihottaviani
Monikon partitiivilihottaviasiMonikon partitiivilihottaviamme
Monikon partitiivilihottavianneMonikon partitiivilihottaviaan
Monikon partitiivilihottaviansaInessiivilihottavassa
InessiivilihottavassaniInessiivilihottavassasi
InessiivilihottavassammeInessiivilihottavassanne
InessiivilihottavassaanInessiivilihottavassansa
Monikon inessiivilihottavissaMonikon inessiivilihottavissani
Monikon inessiivilihottavissasiMonikon inessiivilihottavissamme
Monikon inessiivilihottavissanneMonikon inessiivilihottavissaan
Monikon inessiivilihottavissansaElatiivilihottavasta
ElatiivilihottavastaniElatiivilihottavastasi
ElatiivilihottavastammeElatiivilihottavastanne
ElatiivilihottavastaanElatiivilihottavastansa
Monikon elatiivilihottavistaMonikon elatiivilihottavistani
Monikon elatiivilihottavistasiMonikon elatiivilihottavistamme
Monikon elatiivilihottavistanneMonikon elatiivilihottavistaan
Monikon elatiivilihottavistansaIllatiivilihottavaan
IllatiivilihottavaaniIllatiivilihottavaasi
IllatiivilihottavaammeIllatiivilihottavaanne
IllatiivilihottavaansaMonikon illatiivilihottaviin
Monikon illatiivilihottaviiniMonikon illatiivilihottaviisi
Monikon illatiivilihottaviimmeMonikon illatiivilihottaviinne
Monikon illatiivilihottaviinsaAdessiivilihottavalla
AdessiivilihottavallaniAdessiivilihottavallasi
AdessiivilihottavallammeAdessiivilihottavallanne
AdessiivilihottavallaanAdessiivilihottavallansa
Monikon adessiivilihottavillaMonikon adessiivilihottavillani
Monikon adessiivilihottavillasiMonikon adessiivilihottavillamme
Monikon adessiivilihottavillanneMonikon adessiivilihottavillaan
Monikon adessiivilihottavillansaAblatiivilihottavalta
AblatiivilihottavaltaniAblatiivilihottavaltasi
AblatiivilihottavaltammeAblatiivilihottavaltanne
AblatiivilihottavaltaanAblatiivilihottavaltansa
Monikon ablatiivilihottaviltaMonikon ablatiivilihottaviltani
Monikon ablatiivilihottaviltasiMonikon ablatiivilihottaviltamme
Monikon ablatiivilihottaviltanneMonikon ablatiivilihottaviltaan
Monikon ablatiivilihottaviltansaAllatiivilihottavalle
AllatiivilihottavalleniAllatiivilihottavallesi
AllatiivilihottavallemmeAllatiivilihottavallenne
AllatiivilihottavalleenAllatiivilihottavallensa
Monikon allatiivilihottavilleMonikon allatiivilihottavilleni
Monikon allatiivilihottavillesiMonikon allatiivilihottavillemme
Monikon allatiivilihottavillenneMonikon allatiivilihottavilleen
Monikon allatiivilihottavillensaEssiivilihottavana
EssiivilihottavananiEssiivilihottavanasi
EssiivilihottavanammeEssiivilihottavananne
EssiivilihottavanaanEssiivilihottavanansa
Monikon essiivilihottavinaMonikon essiivilihottavinani
Monikon essiivilihottavinasiMonikon essiivilihottavinamme
Monikon essiivilihottavinanneMonikon essiivilihottavinaan
Monikon essiivilihottavinansaTranslatiivilihottavaksi
TranslatiivilihottavakseniTranslatiivilihottavaksesi
TranslatiivilihottavaksemmeTranslatiivilihottavaksenne
TranslatiivilihottavakseenTranslatiivilihottavaksensa
Monikon translatiivilihottaviksiMonikon translatiivilihottavikseni
Monikon translatiivilihottaviksesiMonikon translatiivilihottaviksemme
Monikon translatiivilihottaviksenneMonikon translatiivilihottavikseen
Monikon translatiivilihottaviksensaMonikon instruktiivilihottavin
AbessiivilihottavattaAbessiivilihottavattani
AbessiivilihottavattasiAbessiivilihottavattamme
AbessiivilihottavattanneAbessiivilihottavattaan
AbessiivilihottavattansaMonikon abessiivilihottavitta
Monikon abessiivilihottavittaniMonikon abessiivilihottavittasi
Monikon abessiivilihottavittammeMonikon abessiivilihottavittanne
Monikon abessiivilihottavittaanMonikon abessiivilihottavittansa
Monikon komitatiivilihottavineMonikon komitatiivilihottavineni
Monikon komitatiivilihottavinesiMonikon komitatiivilihottavinemme
Monikon komitatiivilihottavinenneMonikon komitatiivilihottavineen
Monikon komitatiivilihottavinensaKomparatiivilihottavampi
SuperlatiivilihottavinMonikon akkusatiivilihottavat
Monikon akkusatiivilihottavaniMonikon akkusatiivilihottavasi
Monikon akkusatiivilihottavammeMonikon akkusatiivilihottavanne
Monikon akkusatiivilihottavansaAkkusatiivilihottavani
AkkusatiivilihottavasiAkkusatiivilihottavamme
AkkusatiivilihottavanneAkkusatiivilihottavansa