| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | xenocide |
| italia | xenocidio |
| ranska | xénocide |
| venäjä | ксеноци́д (ksenotsíd) |
| Monikko | lajinmurhat | Genetiivi | lajinmurhan |
| Monikon genetiivi | lajinmurhien | Partitiivi | lajinmurhaa |
| Monikon partitiivi | lajinmurhia | Inessiivi | lajinmurhassa |
| Monikon inessiivi | lajinmurhissa | Elatiivi | lajinmurhasta |
| Monikon elatiivi | lajinmurhista | Illatiivi | lajinmurhaan |
| Monikon illatiivi | lajinmurhiin | Adessiivi | lajinmurhalla |
| Monikon adessiivi | lajinmurhilla | Ablatiivi | lajinmurhalta |
| Monikon ablatiivi | lajinmurhilta | Allatiivi | lajinmurhalle |
| Monikon allatiivi | lajinmurhille | Essiivi | lajinmurhana |
| Monikon essiivi | lajinmurhina | Translatiivi | lajinmurhaksi |
| Monikon translatiivi | lajinmurhiksi | Monikon instruktiivi | lajinmurhin |
| Abessiivi | lajinmurhatta | Monikon abessiivi | lajinmurhitta |
| Monikon akkusatiivi | lajinmurhat |