Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKonteksti
Verbit
1.slangi, idiomaattinen, arkikielessä

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensotan iisistiYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensotat iisisti
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensotamme iisistiMonikon toisen persoonan indikatiivin preesensotatte iisisti
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensottavat iisistiYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiotin iisisti
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektiotit iisistiYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiotti iisisti
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiotimme iisistiMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektiotitte iisisti
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiottivat iisistiYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensottaisin iisisti
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesensottaisit iisistiYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensottaisi iisisti
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensottaisimme iisistiMonikon toisen persoonan konditionaalin preesensottaisitte iisisti
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensottaisivat iisistiYksikön toisen persoonan imperatiivin preesensota iisisti
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensottakoon iisistiMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensottakaamme iisisti
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesensottakaa iisistiMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensottakoot iisisti
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensottanen iisistiYksikön toisen persoonan potentiaalin preesensottanet iisisti
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensottanee iisistiMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensottanemme iisisti
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesensottanette iisistiMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensottanevat iisisti