| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Verbit | ||
| 1. | slangi, idiomaattinen, arkikielessä | |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | otan iisisti | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | otat iisisti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | otamme iisisti | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | otatte iisisti |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ottavat iisisti | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | otin iisisti |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | otit iisisti | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | otti iisisti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | otimme iisisti | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | otitte iisisti |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ottivat iisisti | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ottaisin iisisti |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | ottaisit iisisti | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ottaisi iisisti |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ottaisimme iisisti | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | ottaisitte iisisti |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ottaisivat iisisti | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | ota iisisti |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ottakoon iisisti | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | ottakaamme iisisti |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | ottakaa iisisti | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ottakoot iisisti |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ottanen iisisti | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | ottanet iisisti |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ottanee iisisti | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ottanemme iisisti |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | ottanette iisisti | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ottanevat iisisti |