Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkohupenevatMonikkohupenevani
MonikkohupenevasiMonikkohupenevamme
MonikkohupenevanneMonikkohupenevansa
GenetiivihupenevanGenetiivihupenevani
GenetiivihupenevasiGenetiivihupenevamme
GenetiivihupenevanneGenetiivihupenevansa
Monikon genetiivihupenevienMonikon genetiivihupenevieni
Monikon genetiivihupeneviesiMonikon genetiivihupeneviemme
Monikon genetiivihupenevienneMonikon genetiivihupeneviensa
PartitiivihupenevaaPartitiivihupenevaani
PartitiivihupenevaasiPartitiivihupenevaamme
PartitiivihupenevaannePartitiivihupenevaansa
Monikon partitiivihupeneviaMonikon partitiivihupeneviani
Monikon partitiivihupeneviasiMonikon partitiivihupeneviamme
Monikon partitiivihupenevianneMonikon partitiivihupeneviaan
Monikon partitiivihupeneviansaInessiivihupenevassa
InessiivihupenevassaniInessiivihupenevassasi
InessiivihupenevassammeInessiivihupenevassanne
InessiivihupenevassaanInessiivihupenevassansa
Monikon inessiivihupenevissaMonikon inessiivihupenevissani
Monikon inessiivihupenevissasiMonikon inessiivihupenevissamme
Monikon inessiivihupenevissanneMonikon inessiivihupenevissaan
Monikon inessiivihupenevissansaElatiivihupenevasta
ElatiivihupenevastaniElatiivihupenevastasi
ElatiivihupenevastammeElatiivihupenevastanne
ElatiivihupenevastaanElatiivihupenevastansa
Monikon elatiivihupenevistaMonikon elatiivihupenevistani
Monikon elatiivihupenevistasiMonikon elatiivihupenevistamme
Monikon elatiivihupenevistanneMonikon elatiivihupenevistaan
Monikon elatiivihupenevistansaIllatiivihupenevaan
IllatiivihupenevaaniIllatiivihupenevaasi
IllatiivihupenevaammeIllatiivihupenevaanne
IllatiivihupenevaansaMonikon illatiivihupeneviin
Monikon illatiivihupeneviiniMonikon illatiivihupeneviisi
Monikon illatiivihupeneviimmeMonikon illatiivihupeneviinne
Monikon illatiivihupeneviinsaAdessiivihupenevalla
AdessiivihupenevallaniAdessiivihupenevallasi
AdessiivihupenevallammeAdessiivihupenevallanne
AdessiivihupenevallaanAdessiivihupenevallansa
Monikon adessiivihupenevillaMonikon adessiivihupenevillani
Monikon adessiivihupenevillasiMonikon adessiivihupenevillamme
Monikon adessiivihupenevillanneMonikon adessiivihupenevillaan
Monikon adessiivihupenevillansaAblatiivihupenevalta
AblatiivihupenevaltaniAblatiivihupenevaltasi
AblatiivihupenevaltammeAblatiivihupenevaltanne
AblatiivihupenevaltaanAblatiivihupenevaltansa
Monikon ablatiivihupeneviltaMonikon ablatiivihupeneviltani
Monikon ablatiivihupeneviltasiMonikon ablatiivihupeneviltamme
Monikon ablatiivihupeneviltanneMonikon ablatiivihupeneviltaan
Monikon ablatiivihupeneviltansaAllatiivihupenevalle
AllatiivihupenevalleniAllatiivihupenevallesi
AllatiivihupenevallemmeAllatiivihupenevallenne
AllatiivihupenevalleenAllatiivihupenevallensa
Monikon allatiivihupenevilleMonikon allatiivihupenevilleni
Monikon allatiivihupenevillesiMonikon allatiivihupenevillemme
Monikon allatiivihupenevillenneMonikon allatiivihupenevilleen
Monikon allatiivihupenevillensaEssiivihupenevana
EssiivihupenevananiEssiivihupenevanasi
EssiivihupenevanammeEssiivihupenevananne
EssiivihupenevanaanEssiivihupenevanansa
Monikon essiivihupenevinaMonikon essiivihupenevinani
Monikon essiivihupenevinasiMonikon essiivihupenevinamme
Monikon essiivihupenevinanneMonikon essiivihupenevinaan
Monikon essiivihupenevinansaTranslatiivihupenevaksi
TranslatiivihupenevakseniTranslatiivihupenevaksesi
TranslatiivihupenevaksemmeTranslatiivihupenevaksenne
TranslatiivihupenevakseenTranslatiivihupenevaksensa
Monikon translatiivihupeneviksiMonikon translatiivihupenevikseni
Monikon translatiivihupeneviksesiMonikon translatiivihupeneviksemme
Monikon translatiivihupeneviksenneMonikon translatiivihupenevikseen
Monikon translatiivihupeneviksensaMonikon instruktiivihupenevin
AbessiivihupenevattaAbessiivihupenevattani
AbessiivihupenevattasiAbessiivihupenevattamme
AbessiivihupenevattanneAbessiivihupenevattaan
AbessiivihupenevattansaMonikon abessiivihupenevitta
Monikon abessiivihupenevittaniMonikon abessiivihupenevittasi
Monikon abessiivihupenevittammeMonikon abessiivihupenevittanne
Monikon abessiivihupenevittaanMonikon abessiivihupenevittansa
Monikon komitatiivihupenevineMonikon komitatiivihupenevineni
Monikon komitatiivihupenevinesiMonikon komitatiivihupenevinemme
Monikon komitatiivihupenevinenneMonikon komitatiivihupenevineen
Monikon komitatiivihupenevinensaMonikon akkusatiivihupenevat
Monikon akkusatiivihupenevaniMonikon akkusatiivihupenevasi
Monikon akkusatiivihupenevammeMonikon akkusatiivihupenevanne
Monikon akkusatiivihupenevansaAkkusatiivihupenevani
AkkusatiivihupenevasiAkkusatiivihupenevamme
AkkusatiivihupenevanneAkkusatiivihupenevansa