| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | phobic |
| Monikko | foobiset | Monikko | foobiseni |
| Monikko | foobisesi | Monikko | foobisemme |
| Monikko | foobisenne | Monikko | foobisensa |
| Genetiivi | foobisen | Genetiivi | foobiseni |
| Genetiivi | foobisesi | Genetiivi | foobisemme |
| Genetiivi | foobisenne | Genetiivi | foobisensa |
| Monikon genetiivi | foobisten | Monikon genetiivi | foobisien |
| Monikon genetiivi | foobisteni | Monikon genetiivi | foobisieni |
| Monikon genetiivi | foobistesi | Monikon genetiivi | foobisiesi |
| Monikon genetiivi | foobistemme | Monikon genetiivi | foobisiemme |
| Monikon genetiivi | foobistenne | Monikon genetiivi | foobisienne |
| Monikon genetiivi | foobistensa | Monikon genetiivi | foobisiensa |
| Partitiivi | foobista | Partitiivi | foobistani |
| Partitiivi | foobistasi | Partitiivi | foobistamme |
| Partitiivi | foobistanne | Partitiivi | foobistaan |
| Partitiivi | foobistansa | Monikon partitiivi | foobisia |
| Monikon partitiivi | foobisiani | Monikon partitiivi | foobisiasi |
| Monikon partitiivi | foobisiamme | Monikon partitiivi | foobisianne |
| Monikon partitiivi | foobisiaan | Monikon partitiivi | foobisiansa |
| Inessiivi | foobisessa | Inessiivi | foobisessani |
| Inessiivi | foobisessasi | Inessiivi | foobisessamme |
| Inessiivi | foobisessanne | Inessiivi | foobisessaan |
| Inessiivi | foobisessansa | Monikon inessiivi | foobisissa |
| Monikon inessiivi | foobisissani | Monikon inessiivi | foobisissasi |
| Monikon inessiivi | foobisissamme | Monikon inessiivi | foobisissanne |
| Monikon inessiivi | foobisissaan | Monikon inessiivi | foobisissansa |
| Elatiivi | foobisesta | Elatiivi | foobisestani |
| Elatiivi | foobisestasi | Elatiivi | foobisestamme |
| Elatiivi | foobisestanne | Elatiivi | foobisestaan |
| Elatiivi | foobisestansa | Monikon elatiivi | foobisista |
| Monikon elatiivi | foobisistani | Monikon elatiivi | foobisistasi |
| Monikon elatiivi | foobisistamme | Monikon elatiivi | foobisistanne |
| Monikon elatiivi | foobisistaan | Monikon elatiivi | foobisistansa |
| Illatiivi | foobiseen | Illatiivi | foobiseeni |
| Illatiivi | foobiseesi | Illatiivi | foobiseemme |
| Illatiivi | foobiseenne | Illatiivi | foobiseensa |
| Monikon illatiivi | foobisiin | Monikon illatiivi | foobisiini |
| Monikon illatiivi | foobisiisi | Monikon illatiivi | foobisiimme |
| Monikon illatiivi | foobisiinne | Monikon illatiivi | foobisiinsa |
| Adessiivi | foobisella | Adessiivi | foobisellani |
| Adessiivi | foobisellasi | Adessiivi | foobisellamme |
| Adessiivi | foobisellanne | Adessiivi | foobisellaan |
| Adessiivi | foobisellansa | Monikon adessiivi | foobisilla |
| Monikon adessiivi | foobisillani | Monikon adessiivi | foobisillasi |
| Monikon adessiivi | foobisillamme | Monikon adessiivi | foobisillanne |
| Monikon adessiivi | foobisillaan | Monikon adessiivi | foobisillansa |
| Ablatiivi | foobiselta | Ablatiivi | foobiseltani |
| Ablatiivi | foobiseltasi | Ablatiivi | foobiseltamme |
| Ablatiivi | foobiseltanne | Ablatiivi | foobiseltaan |
| Ablatiivi | foobiseltansa | Monikon ablatiivi | foobisilta |
| Monikon ablatiivi | foobisiltani | Monikon ablatiivi | foobisiltasi |
| Monikon ablatiivi | foobisiltamme | Monikon ablatiivi | foobisiltanne |
| Monikon ablatiivi | foobisiltaan | Monikon ablatiivi | foobisiltansa |
| Allatiivi | foobiselle | Allatiivi | foobiselleni |
| Allatiivi | foobisellesi | Allatiivi | foobisellemme |
| Allatiivi | foobisellenne | Allatiivi | foobiselleen |
| Allatiivi | foobisellensa | Monikon allatiivi | foobisille |
| Monikon allatiivi | foobisilleni | Monikon allatiivi | foobisillesi |
| Monikon allatiivi | foobisillemme | Monikon allatiivi | foobisillenne |
| Monikon allatiivi | foobisilleen | Monikon allatiivi | foobisillensa |
| Essiivi | foobisena | Essiivi | foobisenani |
| Essiivi | foobisenasi | Essiivi | foobisenamme |
| Essiivi | foobisenanne | Essiivi | foobisenaan |
| Essiivi | foobisenansa | Monikon essiivi | foobisina |
| Monikon essiivi | foobisinani | Monikon essiivi | foobisinasi |
| Monikon essiivi | foobisinamme | Monikon essiivi | foobisinanne |
| Monikon essiivi | foobisinaan | Monikon essiivi | foobisinansa |
| Translatiivi | foobiseksi | Translatiivi | foobisekseni |
| Translatiivi | foobiseksesi | Translatiivi | foobiseksemme |
| Translatiivi | foobiseksenne | Translatiivi | foobisekseen |
| Translatiivi | foobiseksensa | Monikon translatiivi | foobisiksi |
| Monikon translatiivi | foobisikseni | Monikon translatiivi | foobisiksesi |
| Monikon translatiivi | foobisiksemme | Monikon translatiivi | foobisiksenne |
| Monikon translatiivi | foobisikseen | Monikon translatiivi | foobisiksensa |
| Monikon instruktiivi | foobisin | Abessiivi | foobisetta |
| Abessiivi | foobisettani | Abessiivi | foobisettasi |
| Abessiivi | foobisettamme | Abessiivi | foobisettanne |
| Abessiivi | foobisettaan | Abessiivi | foobisettansa |
| Monikon abessiivi | foobisitta | Monikon abessiivi | foobisittani |
| Monikon abessiivi | foobisittasi | Monikon abessiivi | foobisittamme |
| Monikon abessiivi | foobisittanne | Monikon abessiivi | foobisittaan |
| Monikon abessiivi | foobisittansa | Monikon komitatiivi | foobisine |
| Monikon komitatiivi | foobisineni | Monikon komitatiivi | foobisinesi |
| Monikon komitatiivi | foobisinemme | Monikon komitatiivi | foobisinenne |
| Monikon komitatiivi | foobisineen | Monikon komitatiivi | foobisinensa |
| Komparatiivi | foobisempi | Superlatiivi | foobisin |
| Monikon akkusatiivi | foobiset | Monikon akkusatiivi | foobiseni |
| Monikon akkusatiivi | foobisesi | Monikon akkusatiivi | foobisemme |
| Monikon akkusatiivi | foobisenne | Monikon akkusatiivi | foobisensa |
| Akkusatiivi | foobiseni | Akkusatiivi | foobisesi |
| Akkusatiivi | foobisemme | Akkusatiivi | foobisenne |
| Akkusatiivi | foobisensa |