| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | Welsh corgi |
| Monikko | walesincorgit | Genetiivi | walesincorgin |
| Monikon genetiivi | walesincorgien | Partitiivi | walesincorgia |
| Monikon partitiivi | walesincorgeja | Inessiivi | walesincorgissa |
| Monikon inessiivi | walesincorgeissa | Elatiivi | walesincorgista |
| Monikon elatiivi | walesincorgeista | Illatiivi | walesincorgiin |
| Monikon illatiivi | walesincorgeihin | Adessiivi | walesincorgilla |
| Monikon adessiivi | walesincorgeilla | Ablatiivi | walesincorgilta |
| Monikon ablatiivi | walesincorgeilta | Allatiivi | walesincorgille |
| Monikon allatiivi | walesincorgeille | Essiivi | walesincorgina |
| Monikon essiivi | walesincorgeina | Translatiivi | walesincorgiksi |
| Monikon translatiivi | walesincorgeiksi | Monikon instruktiivi | walesincorgein |
| Abessiivi | walesincorgitta | Monikon abessiivi | walesincorgeitta |
| Monikon akkusatiivi | walesincorgit |