| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | krakkaamot | Genetiivi | krakkaamon |
| Monikon genetiivi | krakkaamojen | Monikon genetiivi | krakkaamoiden |
| Monikon genetiivi | krakkaamoitten | Partitiivi | krakkaamoa |
| Monikon partitiivi | krakkaamoja | Monikon partitiivi | krakkaamoita |
| Inessiivi | krakkaamossa | Monikon inessiivi | krakkaamoissa |
| Elatiivi | krakkaamosta | Monikon elatiivi | krakkaamoista |
| Illatiivi | krakkaamoon | Monikon illatiivi | krakkaamoihin |
| Adessiivi | krakkaamolla | Monikon adessiivi | krakkaamoilla |
| Ablatiivi | krakkaamolta | Monikon ablatiivi | krakkaamoilta |
| Allatiivi | krakkaamolle | Monikon allatiivi | krakkaamoille |
| Essiivi | krakkaamona | Monikon essiivi | krakkaamoina |
| Translatiivi | krakkaamoksi | Monikon translatiivi | krakkaamoiksi |
| Monikon instruktiivi | krakkaamoin | Abessiivi | krakkaamotta |
| Monikon abessiivi | krakkaamoitta | Monikon akkusatiivi | krakkaamot |