| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | luikurit | Genetiivi | luikurin |
| Monikon genetiivi | luikurien | Monikon genetiivi | luikureiden |
| Monikon genetiivi | luikureitten | Partitiivi | luikuria |
| Monikon partitiivi | luikureita | Monikon partitiivi | luikureja |
| Inessiivi | luikurissa | Monikon inessiivi | luikureissa |
| Elatiivi | luikurista | Monikon elatiivi | luikureista |
| Illatiivi | luikuriin | Monikon illatiivi | luikureihin |
| Adessiivi | luikurilla | Monikon adessiivi | luikureilla |
| Ablatiivi | luikurilta | Monikon ablatiivi | luikureilta |
| Allatiivi | luikurille | Monikon allatiivi | luikureille |
| Essiivi | luikurina | Monikon essiivi | luikureina |
| Translatiivi | luikuriksi | Monikon translatiivi | luikureiksi |
| Monikon instruktiivi | luikurein | Abessiivi | luikuritta |
| Monikon abessiivi | luikureitta | Monikon akkusatiivi | luikurit |