Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
2.
  • ÄäntäminenUS
3.
  • ÄäntäminenUS
4.
5.
6.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. pysyvä, jatkuva, vaihtelematon, aina samanlainen

Taivutusmuodot

MonikkomuuttumattomatMonikkomuuttumattomani
MonikkomuuttumattomasiMonikkomuuttumattomamme
MonikkomuuttumattomanneMonikkomuuttumattomansa
GenetiivimuuttumattomanGenetiivimuuttumattomani
GenetiivimuuttumattomasiGenetiivimuuttumattomamme
GenetiivimuuttumattomanneGenetiivimuuttumattomansa
Monikon genetiivimuuttumattomienMonikon genetiivimuuttumattomieni
Monikon genetiivimuuttumattomiesiMonikon genetiivimuuttumattomiemme
Monikon genetiivimuuttumattomienneMonikon genetiivimuuttumattomiensa
PartitiivimuuttumatontaPartitiivimuuttumatontani
PartitiivimuuttumatontasiPartitiivimuuttumatontamme
PartitiivimuuttumatontannePartitiivimuuttumatontaan
PartitiivimuuttumatontansaMonikon partitiivimuuttumattomia
Monikon partitiivimuuttumattomianiMonikon partitiivimuuttumattomiasi
Monikon partitiivimuuttumattomiammeMonikon partitiivimuuttumattomianne
Monikon partitiivimuuttumattomiaanMonikon partitiivimuuttumattomiansa
InessiivimuuttumattomassaInessiivimuuttumattomassani
InessiivimuuttumattomassasiInessiivimuuttumattomassamme
InessiivimuuttumattomassanneInessiivimuuttumattomassaan
InessiivimuuttumattomassansaMonikon inessiivimuuttumattomissa
Monikon inessiivimuuttumattomissaniMonikon inessiivimuuttumattomissasi
Monikon inessiivimuuttumattomissammeMonikon inessiivimuuttumattomissanne
Monikon inessiivimuuttumattomissaanMonikon inessiivimuuttumattomissansa
ElatiivimuuttumattomastaElatiivimuuttumattomastani
ElatiivimuuttumattomastasiElatiivimuuttumattomastamme
ElatiivimuuttumattomastanneElatiivimuuttumattomastaan
ElatiivimuuttumattomastansaMonikon elatiivimuuttumattomista
Monikon elatiivimuuttumattomistaniMonikon elatiivimuuttumattomistasi
Monikon elatiivimuuttumattomistammeMonikon elatiivimuuttumattomistanne
Monikon elatiivimuuttumattomistaanMonikon elatiivimuuttumattomistansa
IllatiivimuuttumattomaanIllatiivimuuttumattomaani
IllatiivimuuttumattomaasiIllatiivimuuttumattomaamme
IllatiivimuuttumattomaanneIllatiivimuuttumattomaansa
Monikon illatiivimuuttumattomiinMonikon illatiivimuuttumattomiini
Monikon illatiivimuuttumattomiisiMonikon illatiivimuuttumattomiimme
Monikon illatiivimuuttumattomiinneMonikon illatiivimuuttumattomiinsa
AdessiivimuuttumattomallaAdessiivimuuttumattomallani
AdessiivimuuttumattomallasiAdessiivimuuttumattomallamme
AdessiivimuuttumattomallanneAdessiivimuuttumattomallaan
AdessiivimuuttumattomallansaMonikon adessiivimuuttumattomilla
Monikon adessiivimuuttumattomillaniMonikon adessiivimuuttumattomillasi
Monikon adessiivimuuttumattomillammeMonikon adessiivimuuttumattomillanne
Monikon adessiivimuuttumattomillaanMonikon adessiivimuuttumattomillansa
AblatiivimuuttumattomaltaAblatiivimuuttumattomaltani
AblatiivimuuttumattomaltasiAblatiivimuuttumattomaltamme
AblatiivimuuttumattomaltanneAblatiivimuuttumattomaltaan
AblatiivimuuttumattomaltansaMonikon ablatiivimuuttumattomilta
Monikon ablatiivimuuttumattomiltaniMonikon ablatiivimuuttumattomiltasi
Monikon ablatiivimuuttumattomiltammeMonikon ablatiivimuuttumattomiltanne
Monikon ablatiivimuuttumattomiltaanMonikon ablatiivimuuttumattomiltansa
AllatiivimuuttumattomalleAllatiivimuuttumattomalleni
AllatiivimuuttumattomallesiAllatiivimuuttumattomallemme
AllatiivimuuttumattomallenneAllatiivimuuttumattomalleen
AllatiivimuuttumattomallensaMonikon allatiivimuuttumattomille
Monikon allatiivimuuttumattomilleniMonikon allatiivimuuttumattomillesi
Monikon allatiivimuuttumattomillemmeMonikon allatiivimuuttumattomillenne
Monikon allatiivimuuttumattomilleenMonikon allatiivimuuttumattomillensa
EssiivimuuttumattomanaEssiivimuuttumattomanani
EssiivimuuttumattomanasiEssiivimuuttumattomanamme
EssiivimuuttumattomananneEssiivimuuttumattomanaan
EssiivimuuttumattomanansaMonikon essiivimuuttumattomina
Monikon essiivimuuttumattominaniMonikon essiivimuuttumattominasi
Monikon essiivimuuttumattominammeMonikon essiivimuuttumattominanne
Monikon essiivimuuttumattominaanMonikon essiivimuuttumattominansa
TranslatiivimuuttumattomaksiTranslatiivimuuttumattomakseni
TranslatiivimuuttumattomaksesiTranslatiivimuuttumattomaksemme
TranslatiivimuuttumattomaksenneTranslatiivimuuttumattomakseen
TranslatiivimuuttumattomaksensaMonikon translatiivimuuttumattomiksi
Monikon translatiivimuuttumattomikseniMonikon translatiivimuuttumattomiksesi
Monikon translatiivimuuttumattomiksemmeMonikon translatiivimuuttumattomiksenne
Monikon translatiivimuuttumattomikseenMonikon translatiivimuuttumattomiksensa
Monikon instruktiivimuuttumattominAbessiivimuuttumattomatta
AbessiivimuuttumattomattaniAbessiivimuuttumattomattasi
AbessiivimuuttumattomattammeAbessiivimuuttumattomattanne
AbessiivimuuttumattomattaanAbessiivimuuttumattomattansa
Monikon abessiivimuuttumattomittaMonikon abessiivimuuttumattomittani
Monikon abessiivimuuttumattomittasiMonikon abessiivimuuttumattomittamme
Monikon abessiivimuuttumattomittanneMonikon abessiivimuuttumattomittaan
Monikon abessiivimuuttumattomittansaMonikon komitatiivimuuttumattomine
Monikon komitatiivimuuttumattomineniMonikon komitatiivimuuttumattominesi
Monikon komitatiivimuuttumattominemmeMonikon komitatiivimuuttumattominenne
Monikon komitatiivimuuttumattomineenMonikon komitatiivimuuttumattominensa
Monikon akkusatiivimuuttumattomatMonikon akkusatiivimuuttumattomani
Monikon akkusatiivimuuttumattomasiMonikon akkusatiivimuuttumattomamme
Monikon akkusatiivimuuttumattomanneMonikon akkusatiivimuuttumattomansa
AkkusatiivimuuttumattomaniAkkusatiivimuuttumattomasi
AkkusatiivimuuttumattomammeAkkusatiivimuuttumattomanne
Akkusatiivimuuttumattomansa