Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Ääninäyte
Adjektiivit
1.
immutable
2.
invariable
US
3.
constant
US
4.
invariant
5.
stationary
6.
set
US
Määritelmät
Adjektiivi
pysyvä, jatkuva, vaihtelematon, aina samanlainen
Taivutusmuodot
Monikko
muuttumattomat
Monikko
muuttumattomani
Monikko
muuttumattomasi
Monikko
muuttumattomamme
Monikko
muuttumattomanne
Monikko
muuttumattomansa
Genetiivi
muuttumattoman
Genetiivi
muuttumattomani
Genetiivi
muuttumattomasi
Genetiivi
muuttumattomamme
Genetiivi
muuttumattomanne
Genetiivi
muuttumattomansa
Monikon genetiivi
muuttumattomien
Monikon genetiivi
muuttumattomieni
Monikon genetiivi
muuttumattomiesi
Monikon genetiivi
muuttumattomiemme
Monikon genetiivi
muuttumattomienne
Monikon genetiivi
muuttumattomiensa
Partitiivi
muuttumatonta
Partitiivi
muuttumatontani
Partitiivi
muuttumatontasi
Partitiivi
muuttumatontamme
Partitiivi
muuttumatontanne
Partitiivi
muuttumatontaan
Partitiivi
muuttumatontansa
Monikon partitiivi
muuttumattomia
Monikon partitiivi
muuttumattomiani
Monikon partitiivi
muuttumattomiasi
Monikon partitiivi
muuttumattomiamme
Monikon partitiivi
muuttumattomianne
Monikon partitiivi
muuttumattomiaan
Monikon partitiivi
muuttumattomiansa
Inessiivi
muuttumattomassa
Inessiivi
muuttumattomassani
Inessiivi
muuttumattomassasi
Inessiivi
muuttumattomassamme
Inessiivi
muuttumattomassanne
Inessiivi
muuttumattomassaan
Inessiivi
muuttumattomassansa
Monikon inessiivi
muuttumattomissa
Monikon inessiivi
muuttumattomissani
Monikon inessiivi
muuttumattomissasi
Monikon inessiivi
muuttumattomissamme
Monikon inessiivi
muuttumattomissanne
Monikon inessiivi
muuttumattomissaan
Monikon inessiivi
muuttumattomissansa
Elatiivi
muuttumattomasta
Elatiivi
muuttumattomastani
Elatiivi
muuttumattomastasi
Elatiivi
muuttumattomastamme
Elatiivi
muuttumattomastanne
Elatiivi
muuttumattomastaan
Elatiivi
muuttumattomastansa
Monikon elatiivi
muuttumattomista
Monikon elatiivi
muuttumattomistani
Monikon elatiivi
muuttumattomistasi
Monikon elatiivi
muuttumattomistamme
Monikon elatiivi
muuttumattomistanne
Monikon elatiivi
muuttumattomistaan
Monikon elatiivi
muuttumattomistansa
Illatiivi
muuttumattomaan
Illatiivi
muuttumattomaani
Illatiivi
muuttumattomaasi
Illatiivi
muuttumattomaamme
Illatiivi
muuttumattomaanne
Illatiivi
muuttumattomaansa
Monikon illatiivi
muuttumattomiin
Monikon illatiivi
muuttumattomiini
Monikon illatiivi
muuttumattomiisi
Monikon illatiivi
muuttumattomiimme
Monikon illatiivi
muuttumattomiinne
Monikon illatiivi
muuttumattomiinsa
Adessiivi
muuttumattomalla
Adessiivi
muuttumattomallani
Adessiivi
muuttumattomallasi
Adessiivi
muuttumattomallamme
Adessiivi
muuttumattomallanne
Adessiivi
muuttumattomallaan
Adessiivi
muuttumattomallansa
Monikon adessiivi
muuttumattomilla
Monikon adessiivi
muuttumattomillani
Monikon adessiivi
muuttumattomillasi
Monikon adessiivi
muuttumattomillamme
Monikon adessiivi
muuttumattomillanne
Monikon adessiivi
muuttumattomillaan
Monikon adessiivi
muuttumattomillansa
Ablatiivi
muuttumattomalta
Ablatiivi
muuttumattomaltani
Ablatiivi
muuttumattomaltasi
Ablatiivi
muuttumattomaltamme
Ablatiivi
muuttumattomaltanne
Ablatiivi
muuttumattomaltaan
Ablatiivi
muuttumattomaltansa
Monikon ablatiivi
muuttumattomilta
Monikon ablatiivi
muuttumattomiltani
Monikon ablatiivi
muuttumattomiltasi
Monikon ablatiivi
muuttumattomiltamme
Monikon ablatiivi
muuttumattomiltanne
Monikon ablatiivi
muuttumattomiltaan
Monikon ablatiivi
muuttumattomiltansa
Allatiivi
muuttumattomalle
Allatiivi
muuttumattomalleni
Allatiivi
muuttumattomallesi
Allatiivi
muuttumattomallemme
Allatiivi
muuttumattomallenne
Allatiivi
muuttumattomalleen
Allatiivi
muuttumattomallensa
Monikon allatiivi
muuttumattomille
Monikon allatiivi
muuttumattomilleni
Monikon allatiivi
muuttumattomillesi
Monikon allatiivi
muuttumattomillemme
Monikon allatiivi
muuttumattomillenne
Monikon allatiivi
muuttumattomilleen
Monikon allatiivi
muuttumattomillensa
Essiivi
muuttumattomana
Essiivi
muuttumattomanani
Essiivi
muuttumattomanasi
Essiivi
muuttumattomanamme
Essiivi
muuttumattomananne
Essiivi
muuttumattomanaan
Essiivi
muuttumattomanansa
Monikon essiivi
muuttumattomina
Monikon essiivi
muuttumattominani
Monikon essiivi
muuttumattominasi
Monikon essiivi
muuttumattominamme
Monikon essiivi
muuttumattominanne
Monikon essiivi
muuttumattominaan
Monikon essiivi
muuttumattominansa
Translatiivi
muuttumattomaksi
Translatiivi
muuttumattomakseni
Translatiivi
muuttumattomaksesi
Translatiivi
muuttumattomaksemme
Translatiivi
muuttumattomaksenne
Translatiivi
muuttumattomakseen
Translatiivi
muuttumattomaksensa
Monikon translatiivi
muuttumattomiksi
Monikon translatiivi
muuttumattomikseni
Monikon translatiivi
muuttumattomiksesi
Monikon translatiivi
muuttumattomiksemme
Monikon translatiivi
muuttumattomiksenne
Monikon translatiivi
muuttumattomikseen
Monikon translatiivi
muuttumattomiksensa
Monikon instruktiivi
muuttumattomin
Abessiivi
muuttumattomatta
Abessiivi
muuttumattomattani
Abessiivi
muuttumattomattasi
Abessiivi
muuttumattomattamme
Abessiivi
muuttumattomattanne
Abessiivi
muuttumattomattaan
Abessiivi
muuttumattomattansa
Monikon abessiivi
muuttumattomitta
Monikon abessiivi
muuttumattomittani
Monikon abessiivi
muuttumattomittasi
Monikon abessiivi
muuttumattomittamme
Monikon abessiivi
muuttumattomittanne
Monikon abessiivi
muuttumattomittaan
Monikon abessiivi
muuttumattomittansa
Monikon komitatiivi
muuttumattomine
Monikon komitatiivi
muuttumattomineni
Monikon komitatiivi
muuttumattominesi
Monikon komitatiivi
muuttumattominemme
Monikon komitatiivi
muuttumattominenne
Monikon komitatiivi
muuttumattomineen
Monikon komitatiivi
muuttumattominensa
Monikon akkusatiivi
muuttumattomat
Monikon akkusatiivi
muuttumattomani
Monikon akkusatiivi
muuttumattomasi
Monikon akkusatiivi
muuttumattomamme
Monikon akkusatiivi
muuttumattomanne
Monikon akkusatiivi
muuttumattomansa
Akkusatiivi
muuttumattomani
Akkusatiivi
muuttumattomasi
Akkusatiivi
muuttumattomamme
Akkusatiivi
muuttumattomanne
Akkusatiivi
muuttumattomansa