| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | pait | Genetiivi | pain |
| Monikon genetiivi | paitten | Monikon genetiivi | paiden |
| Partitiivi | paita | Monikon partitiivi | paita |
| Inessiivi | paissa | Monikon inessiivi | paissa |
| Elatiivi | paista | Monikon elatiivi | paista |
| Illatiivi | paihin | Monikon illatiivi | paihin |
| Adessiivi | pailla | Monikon adessiivi | pailla |
| Ablatiivi | pailta | Monikon ablatiivi | pailta |
| Allatiivi | paille | Monikon allatiivi | paille |
| Essiivi | paina | Monikon essiivi | paina |
| Translatiivi | paiksi | Monikon translatiivi | paiksi |
| Monikon instruktiivi | pain | Abessiivi | paitta |
| Monikon abessiivi | paitta | Monikon akkusatiivi | pait |