Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Konteksti
Adjektiivit
1.
transgender
henkilöstä
Määritelmät
Adjektiivi
sellainen, joka ei koe olevansa täysin mies eikä nainen, vaan kokee olevansa sukupuolten välillä
Taivutusmuodot
Monikko
muunsukupuoliset
Monikko
muunsukupuoliseni
Monikko
muunsukupuolisesi
Monikko
muunsukupuolisemme
Monikko
muunsukupuolisenne
Monikko
muunsukupuolisensa
Genetiivi
muunsukupuolisen
Genetiivi
muunsukupuoliseni
Genetiivi
muunsukupuolisesi
Genetiivi
muunsukupuolisemme
Genetiivi
muunsukupuolisenne
Genetiivi
muunsukupuolisensa
Monikon genetiivi
muunsukupuolisten
Monikon genetiivi
muunsukupuolisien
Monikon genetiivi
muunsukupuolisteni
Monikon genetiivi
muunsukupuolisieni
Monikon genetiivi
muunsukupuolistesi
Monikon genetiivi
muunsukupuolisiesi
Monikon genetiivi
muunsukupuolistemme
Monikon genetiivi
muunsukupuolisiemme
Monikon genetiivi
muunsukupuolistenne
Monikon genetiivi
muunsukupuolisienne
Monikon genetiivi
muunsukupuolistensa
Monikon genetiivi
muunsukupuolisiensa
Partitiivi
muunsukupuolista
Partitiivi
muunsukupuolistani
Partitiivi
muunsukupuolistasi
Partitiivi
muunsukupuolistamme
Partitiivi
muunsukupuolistanne
Partitiivi
muunsukupuolistaan
Partitiivi
muunsukupuolistansa
Monikon partitiivi
muunsukupuolisia
Monikon partitiivi
muunsukupuolisiani
Monikon partitiivi
muunsukupuolisiasi
Monikon partitiivi
muunsukupuolisiamme
Monikon partitiivi
muunsukupuolisianne
Monikon partitiivi
muunsukupuolisiaan
Monikon partitiivi
muunsukupuolisiansa
Inessiivi
muunsukupuolisessa
Inessiivi
muunsukupuolisessani
Inessiivi
muunsukupuolisessasi
Inessiivi
muunsukupuolisessamme
Inessiivi
muunsukupuolisessanne
Inessiivi
muunsukupuolisessaan
Inessiivi
muunsukupuolisessansa
Monikon inessiivi
muunsukupuolisissa
Monikon inessiivi
muunsukupuolisissani
Monikon inessiivi
muunsukupuolisissasi
Monikon inessiivi
muunsukupuolisissamme
Monikon inessiivi
muunsukupuolisissanne
Monikon inessiivi
muunsukupuolisissaan
Monikon inessiivi
muunsukupuolisissansa
Elatiivi
muunsukupuolisesta
Elatiivi
muunsukupuolisestani
Elatiivi
muunsukupuolisestasi
Elatiivi
muunsukupuolisestamme
Elatiivi
muunsukupuolisestanne
Elatiivi
muunsukupuolisestaan
Elatiivi
muunsukupuolisestansa
Monikon elatiivi
muunsukupuolisista
Monikon elatiivi
muunsukupuolisistani
Monikon elatiivi
muunsukupuolisistasi
Monikon elatiivi
muunsukupuolisistamme
Monikon elatiivi
muunsukupuolisistanne
Monikon elatiivi
muunsukupuolisistaan
Monikon elatiivi
muunsukupuolisistansa
Illatiivi
muunsukupuoliseen
Illatiivi
muunsukupuoliseeni
Illatiivi
muunsukupuoliseesi
Illatiivi
muunsukupuoliseemme
Illatiivi
muunsukupuoliseenne
Illatiivi
muunsukupuoliseensa
Monikon illatiivi
muunsukupuolisiin
Monikon illatiivi
muunsukupuolisiini
Monikon illatiivi
muunsukupuolisiisi
Monikon illatiivi
muunsukupuolisiimme
Monikon illatiivi
muunsukupuolisiinne
Monikon illatiivi
muunsukupuolisiinsa
Adessiivi
muunsukupuolisella
Adessiivi
muunsukupuolisellani
Adessiivi
muunsukupuolisellasi
Adessiivi
muunsukupuolisellamme
Adessiivi
muunsukupuolisellanne
Adessiivi
muunsukupuolisellaan
Adessiivi
muunsukupuolisellansa
Monikon adessiivi
muunsukupuolisilla
Monikon adessiivi
muunsukupuolisillani
Monikon adessiivi
muunsukupuolisillasi
Monikon adessiivi
muunsukupuolisillamme
Monikon adessiivi
muunsukupuolisillanne
Monikon adessiivi
muunsukupuolisillaan
Monikon adessiivi
muunsukupuolisillansa
Ablatiivi
muunsukupuoliselta
Ablatiivi
muunsukupuoliseltani
Ablatiivi
muunsukupuoliseltasi
Ablatiivi
muunsukupuoliseltamme
Ablatiivi
muunsukupuoliseltanne
Ablatiivi
muunsukupuoliseltaan
Ablatiivi
muunsukupuoliseltansa
Monikon ablatiivi
muunsukupuolisilta
Monikon ablatiivi
muunsukupuolisiltani
Monikon ablatiivi
muunsukupuolisiltasi
Monikon ablatiivi
muunsukupuolisiltamme
Monikon ablatiivi
muunsukupuolisiltanne
Monikon ablatiivi
muunsukupuolisiltaan
Monikon ablatiivi
muunsukupuolisiltansa
Allatiivi
muunsukupuoliselle
Allatiivi
muunsukupuoliselleni
Allatiivi
muunsukupuolisellesi
Allatiivi
muunsukupuolisellemme
Allatiivi
muunsukupuolisellenne
Allatiivi
muunsukupuoliselleen
Allatiivi
muunsukupuolisellensa
Monikon allatiivi
muunsukupuolisille
Monikon allatiivi
muunsukupuolisilleni
Monikon allatiivi
muunsukupuolisillesi
Monikon allatiivi
muunsukupuolisillemme
Monikon allatiivi
muunsukupuolisillenne
Monikon allatiivi
muunsukupuolisilleen
Monikon allatiivi
muunsukupuolisillensa
Essiivi
muunsukupuolisena
Essiivi
muunsukupuolisenani
Essiivi
muunsukupuolisenasi
Essiivi
muunsukupuolisenamme
Essiivi
muunsukupuolisenanne
Essiivi
muunsukupuolisenaan
Essiivi
muunsukupuolisenansa
Monikon essiivi
muunsukupuolisina
Monikon essiivi
muunsukupuolisinani
Monikon essiivi
muunsukupuolisinasi
Monikon essiivi
muunsukupuolisinamme
Monikon essiivi
muunsukupuolisinanne
Monikon essiivi
muunsukupuolisinaan
Monikon essiivi
muunsukupuolisinansa
Translatiivi
muunsukupuoliseksi
Translatiivi
muunsukupuolisekseni
Translatiivi
muunsukupuoliseksesi
Translatiivi
muunsukupuoliseksemme
Translatiivi
muunsukupuoliseksenne
Translatiivi
muunsukupuolisekseen
Translatiivi
muunsukupuoliseksensa
Monikon translatiivi
muunsukupuolisiksi
Monikon translatiivi
muunsukupuolisikseni
Monikon translatiivi
muunsukupuolisiksesi
Monikon translatiivi
muunsukupuolisiksemme
Monikon translatiivi
muunsukupuolisiksenne
Monikon translatiivi
muunsukupuolisikseen
Monikon translatiivi
muunsukupuolisiksensa
Monikon instruktiivi
muunsukupuolisin
Abessiivi
muunsukupuolisetta
Abessiivi
muunsukupuolisettani
Abessiivi
muunsukupuolisettasi
Abessiivi
muunsukupuolisettamme
Abessiivi
muunsukupuolisettanne
Abessiivi
muunsukupuolisettaan
Abessiivi
muunsukupuolisettansa
Monikon abessiivi
muunsukupuolisitta
Monikon abessiivi
muunsukupuolisittani
Monikon abessiivi
muunsukupuolisittasi
Monikon abessiivi
muunsukupuolisittamme
Monikon abessiivi
muunsukupuolisittanne
Monikon abessiivi
muunsukupuolisittaan
Monikon abessiivi
muunsukupuolisittansa
Monikon komitatiivi
muunsukupuolisine
Monikon komitatiivi
muunsukupuolisineni
Monikon komitatiivi
muunsukupuolisinesi
Monikon komitatiivi
muunsukupuolisinemme
Monikon komitatiivi
muunsukupuolisinenne
Monikon komitatiivi
muunsukupuolisineen
Monikon komitatiivi
muunsukupuolisinensa
Monikon akkusatiivi
muunsukupuoliset
Monikon akkusatiivi
muunsukupuoliseni
Monikon akkusatiivi
muunsukupuolisesi
Monikon akkusatiivi
muunsukupuolisemme
Monikon akkusatiivi
muunsukupuolisenne
Monikon akkusatiivi
muunsukupuolisensa
Akkusatiivi
muunsukupuoliseni
Akkusatiivi
muunsukupuolisesi
Akkusatiivi
muunsukupuolisemme
Akkusatiivi
muunsukupuolisenne
Akkusatiivi
muunsukupuolisensa