Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKonteksti
Adjektiivit
1.henkilöstä

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, joka ei koe olevansa täysin mies eikä nainen, vaan kokee olevansa sukupuolten välillä

Taivutusmuodot

MonikkomuunsukupuolisetMonikkomuunsukupuoliseni
MonikkomuunsukupuolisesiMonikkomuunsukupuolisemme
MonikkomuunsukupuolisenneMonikkomuunsukupuolisensa
GenetiivimuunsukupuolisenGenetiivimuunsukupuoliseni
GenetiivimuunsukupuolisesiGenetiivimuunsukupuolisemme
GenetiivimuunsukupuolisenneGenetiivimuunsukupuolisensa
Monikon genetiivimuunsukupuolistenMonikon genetiivimuunsukupuolisien
Monikon genetiivimuunsukupuolisteniMonikon genetiivimuunsukupuolisieni
Monikon genetiivimuunsukupuolistesiMonikon genetiivimuunsukupuolisiesi
Monikon genetiivimuunsukupuolistemmeMonikon genetiivimuunsukupuolisiemme
Monikon genetiivimuunsukupuolistenneMonikon genetiivimuunsukupuolisienne
Monikon genetiivimuunsukupuolistensaMonikon genetiivimuunsukupuolisiensa
PartitiivimuunsukupuolistaPartitiivimuunsukupuolistani
PartitiivimuunsukupuolistasiPartitiivimuunsukupuolistamme
PartitiivimuunsukupuolistannePartitiivimuunsukupuolistaan
PartitiivimuunsukupuolistansaMonikon partitiivimuunsukupuolisia
Monikon partitiivimuunsukupuolisianiMonikon partitiivimuunsukupuolisiasi
Monikon partitiivimuunsukupuolisiammeMonikon partitiivimuunsukupuolisianne
Monikon partitiivimuunsukupuolisiaanMonikon partitiivimuunsukupuolisiansa
InessiivimuunsukupuolisessaInessiivimuunsukupuolisessani
InessiivimuunsukupuolisessasiInessiivimuunsukupuolisessamme
InessiivimuunsukupuolisessanneInessiivimuunsukupuolisessaan
InessiivimuunsukupuolisessansaMonikon inessiivimuunsukupuolisissa
Monikon inessiivimuunsukupuolisissaniMonikon inessiivimuunsukupuolisissasi
Monikon inessiivimuunsukupuolisissammeMonikon inessiivimuunsukupuolisissanne
Monikon inessiivimuunsukupuolisissaanMonikon inessiivimuunsukupuolisissansa
ElatiivimuunsukupuolisestaElatiivimuunsukupuolisestani
ElatiivimuunsukupuolisestasiElatiivimuunsukupuolisestamme
ElatiivimuunsukupuolisestanneElatiivimuunsukupuolisestaan
ElatiivimuunsukupuolisestansaMonikon elatiivimuunsukupuolisista
Monikon elatiivimuunsukupuolisistaniMonikon elatiivimuunsukupuolisistasi
Monikon elatiivimuunsukupuolisistammeMonikon elatiivimuunsukupuolisistanne
Monikon elatiivimuunsukupuolisistaanMonikon elatiivimuunsukupuolisistansa
IllatiivimuunsukupuoliseenIllatiivimuunsukupuoliseeni
IllatiivimuunsukupuoliseesiIllatiivimuunsukupuoliseemme
IllatiivimuunsukupuoliseenneIllatiivimuunsukupuoliseensa
Monikon illatiivimuunsukupuolisiinMonikon illatiivimuunsukupuolisiini
Monikon illatiivimuunsukupuolisiisiMonikon illatiivimuunsukupuolisiimme
Monikon illatiivimuunsukupuolisiinneMonikon illatiivimuunsukupuolisiinsa
AdessiivimuunsukupuolisellaAdessiivimuunsukupuolisellani
AdessiivimuunsukupuolisellasiAdessiivimuunsukupuolisellamme
AdessiivimuunsukupuolisellanneAdessiivimuunsukupuolisellaan
AdessiivimuunsukupuolisellansaMonikon adessiivimuunsukupuolisilla
Monikon adessiivimuunsukupuolisillaniMonikon adessiivimuunsukupuolisillasi
Monikon adessiivimuunsukupuolisillammeMonikon adessiivimuunsukupuolisillanne
Monikon adessiivimuunsukupuolisillaanMonikon adessiivimuunsukupuolisillansa
AblatiivimuunsukupuoliseltaAblatiivimuunsukupuoliseltani
AblatiivimuunsukupuoliseltasiAblatiivimuunsukupuoliseltamme
AblatiivimuunsukupuoliseltanneAblatiivimuunsukupuoliseltaan
AblatiivimuunsukupuoliseltansaMonikon ablatiivimuunsukupuolisilta
Monikon ablatiivimuunsukupuolisiltaniMonikon ablatiivimuunsukupuolisiltasi
Monikon ablatiivimuunsukupuolisiltammeMonikon ablatiivimuunsukupuolisiltanne
Monikon ablatiivimuunsukupuolisiltaanMonikon ablatiivimuunsukupuolisiltansa
AllatiivimuunsukupuoliselleAllatiivimuunsukupuoliselleni
AllatiivimuunsukupuolisellesiAllatiivimuunsukupuolisellemme
AllatiivimuunsukupuolisellenneAllatiivimuunsukupuoliselleen
AllatiivimuunsukupuolisellensaMonikon allatiivimuunsukupuolisille
Monikon allatiivimuunsukupuolisilleniMonikon allatiivimuunsukupuolisillesi
Monikon allatiivimuunsukupuolisillemmeMonikon allatiivimuunsukupuolisillenne
Monikon allatiivimuunsukupuolisilleenMonikon allatiivimuunsukupuolisillensa
EssiivimuunsukupuolisenaEssiivimuunsukupuolisenani
EssiivimuunsukupuolisenasiEssiivimuunsukupuolisenamme
EssiivimuunsukupuolisenanneEssiivimuunsukupuolisenaan
EssiivimuunsukupuolisenansaMonikon essiivimuunsukupuolisina
Monikon essiivimuunsukupuolisinaniMonikon essiivimuunsukupuolisinasi
Monikon essiivimuunsukupuolisinammeMonikon essiivimuunsukupuolisinanne
Monikon essiivimuunsukupuolisinaanMonikon essiivimuunsukupuolisinansa
TranslatiivimuunsukupuoliseksiTranslatiivimuunsukupuolisekseni
TranslatiivimuunsukupuoliseksesiTranslatiivimuunsukupuoliseksemme
TranslatiivimuunsukupuoliseksenneTranslatiivimuunsukupuolisekseen
TranslatiivimuunsukupuoliseksensaMonikon translatiivimuunsukupuolisiksi
Monikon translatiivimuunsukupuolisikseniMonikon translatiivimuunsukupuolisiksesi
Monikon translatiivimuunsukupuolisiksemmeMonikon translatiivimuunsukupuolisiksenne
Monikon translatiivimuunsukupuolisikseenMonikon translatiivimuunsukupuolisiksensa
Monikon instruktiivimuunsukupuolisinAbessiivimuunsukupuolisetta
AbessiivimuunsukupuolisettaniAbessiivimuunsukupuolisettasi
AbessiivimuunsukupuolisettammeAbessiivimuunsukupuolisettanne
AbessiivimuunsukupuolisettaanAbessiivimuunsukupuolisettansa
Monikon abessiivimuunsukupuolisittaMonikon abessiivimuunsukupuolisittani
Monikon abessiivimuunsukupuolisittasiMonikon abessiivimuunsukupuolisittamme
Monikon abessiivimuunsukupuolisittanneMonikon abessiivimuunsukupuolisittaan
Monikon abessiivimuunsukupuolisittansaMonikon komitatiivimuunsukupuolisine
Monikon komitatiivimuunsukupuolisineniMonikon komitatiivimuunsukupuolisinesi
Monikon komitatiivimuunsukupuolisinemmeMonikon komitatiivimuunsukupuolisinenne
Monikon komitatiivimuunsukupuolisineenMonikon komitatiivimuunsukupuolisinensa
Monikon akkusatiivimuunsukupuolisetMonikon akkusatiivimuunsukupuoliseni
Monikon akkusatiivimuunsukupuolisesiMonikon akkusatiivimuunsukupuolisemme
Monikon akkusatiivimuunsukupuolisenneMonikon akkusatiivimuunsukupuolisensa
AkkusatiivimuunsukupuoliseniAkkusatiivimuunsukupuolisesi
AkkusatiivimuunsukupuolisemmeAkkusatiivimuunsukupuolisenne
Akkusatiivimuunsukupuolisensa