| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | sukuhaarat | Genetiivi | sukuhaaran |
| Monikon genetiivi | sukuhaarojen | Partitiivi | sukuhaaraa |
| Monikon partitiivi | sukuhaaroja | Inessiivi | sukuhaarassa |
| Monikon inessiivi | sukuhaaroissa | Elatiivi | sukuhaarasta |
| Monikon elatiivi | sukuhaaroista | Illatiivi | sukuhaaraan |
| Monikon illatiivi | sukuhaaroihin | Adessiivi | sukuhaaralla |
| Monikon adessiivi | sukuhaaroilla | Ablatiivi | sukuhaaralta |
| Monikon ablatiivi | sukuhaaroilta | Allatiivi | sukuhaaralle |
| Monikon allatiivi | sukuhaaroille | Essiivi | sukuhaarana |
| Monikon essiivi | sukuhaaroina | Translatiivi | sukuhaaraksi |
| Monikon translatiivi | sukuhaaroiksi | Monikon instruktiivi | sukuhaaroin |
| Abessiivi | sukuhaaratta | Monikon abessiivi | sukuhaaroitta |
| Monikon akkusatiivi | sukuhaarat |