| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | eristyn | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | eristyt |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | eristyy | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | eristymme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | eristytte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | eristyvät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | eristyin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | eristyit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | eristyi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | eristyimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | eristyitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | eristyivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | eristyisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | eristyisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | eristyisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | eristyisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | eristyisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | eristyisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | eristy | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | eristyköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | eristykäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | eristykää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | eristykööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | eristynen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | eristynet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | eristynee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | eristynemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | eristynette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | eristynevät | | |