| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | erakoidun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | erakoidut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | erakoituu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | erakoidumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | erakoidutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | erakoituvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | erakoiduin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | erakoiduit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | erakoitui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | erakoiduimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | erakoiduitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | erakoituivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | erakoituisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | erakoituisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | erakoituisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | erakoituisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | erakoituisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | erakoituisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | erakoidu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | erakoitukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | erakoitukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | erakoitukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | erakoitukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | erakoitunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | erakoitunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | erakoitunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | erakoitunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | erakoitunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | erakoitunevat | | |