| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | eheydyn | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | eheydyt |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | eheytyy | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | eheydymme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | eheydytte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | eheytyvät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | eheydyin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | eheydyit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | eheytyi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | eheydyimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | eheydyitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | eheytyivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | eheytyisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | eheytyisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | eheytyisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | eheytyisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | eheytyisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | eheytyisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | eheydy | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | eheytyköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | eheytykäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | eheytykää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | eheytykööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | eheytynen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | eheytynet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | eheytynee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | eheytynemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | eheytynette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | eheytynevät | | |