| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| Monikko | laa’at | Genetiivi | laa’an |
| Monikon genetiivi | laakojen | Partitiivi | laakaa |
| Monikon partitiivi | laakoja | Inessiivi | laa’assa |
| Monikon inessiivi | laaoissa | Elatiivi | laa’asta |
| Monikon elatiivi | laaoista | Illatiivi | laakaan |
| Monikon illatiivi | laakoihin | Adessiivi | laa’alla |
| Monikon adessiivi | laaoilla | Ablatiivi | laa’alta |
| Monikon ablatiivi | laaoilta | Allatiivi | laa’alle |
| Monikon allatiivi | laaoille | Essiivi | laakana |
| Monikon essiivi | laakoina | Translatiivi | laa’aksi |
| Monikon translatiivi | laaoiksi | Monikon instruktiivi | laaoin |
| Abessiivi | laa’atta | Monikon abessiivi | laaoitta |
| Monikon akkusatiivi | laa’at |