| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| ranska | plutée |
| Monikko | lahorusokkaat | Genetiivi | lahorusokkaan |
| Monikon genetiivi | lahorusokkaiden | Monikon genetiivi | lahorusokkaitten |
| Partitiivi | lahorusokasta | Monikon partitiivi | lahorusokkaita |
| Inessiivi | lahorusokkaassa | Monikon inessiivi | lahorusokkaissa |
| Elatiivi | lahorusokkaasta | Monikon elatiivi | lahorusokkaista |
| Illatiivi | lahorusokkaaseen | Monikon illatiivi | lahorusokkaisiin |
| Adessiivi | lahorusokkaalla | Monikon adessiivi | lahorusokkailla |
| Ablatiivi | lahorusokkaalta | Monikon ablatiivi | lahorusokkailta |
| Allatiivi | lahorusokkaalle | Monikon allatiivi | lahorusokkaille |
| Essiivi | lahorusokkaana | Monikon essiivi | lahorusokkaina |
| Translatiivi | lahorusokkaaksi | Monikon translatiivi | lahorusokkaiksi |
| Monikon instruktiivi | lahorusokkain | Abessiivi | lahorusokkaatta |
| Monikon abessiivi | lahorusokkaitta | Monikon akkusatiivi | lahorusokkaat |