| Käännös | |
|---|---|
| 1. | Peitschenhieb {der} |
| Monikko | ruoskaniskut | Genetiivi | ruoskaniskun |
| Monikon genetiivi | ruoskaniskujen | Partitiivi | ruoskaniskua |
| Monikon partitiivi | ruoskaniskuja | Inessiivi | ruoskaniskussa |
| Monikon inessiivi | ruoskaniskuissa | Elatiivi | ruoskaniskusta |
| Monikon elatiivi | ruoskaniskuista | Illatiivi | ruoskaniskuun |
| Monikon illatiivi | ruoskaniskuihin | Adessiivi | ruoskaniskulla |
| Monikon adessiivi | ruoskaniskuilla | Ablatiivi | ruoskaniskulta |
| Monikon ablatiivi | ruoskaniskuilta | Allatiivi | ruoskaniskulle |
| Monikon allatiivi | ruoskaniskuille | Essiivi | ruoskaniskuna |
| Monikon essiivi | ruoskaniskuina | Translatiivi | ruoskaniskuksi |
| Monikon translatiivi | ruoskaniskuiksi | Monikon instruktiivi | ruoskaniskuin |
| Abessiivi | ruoskaniskutta | Monikon abessiivi | ruoskaniskuitta |
| Monikon akkusatiivi | ruoskaniskut |