Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKonteksti
Verbit
1.puhekieli

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensjynssäänYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensjynssäät
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensjynssääMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensjynssäämme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensjynssäätteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensjynssäävät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektijynssäsinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektijynssäsit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektijynssäsiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektijynssäsimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektijynssäsitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektijynssäsivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensjynssäisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensjynssäisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensjynssäisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensjynssäisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensjynssäisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensjynssäisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensjynssääYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensjynssätköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensjynssätkäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensjynssätkää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensjynssätköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensjynssännen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensjynssännetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensjynssännee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensjynssännemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensjynssännette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensjynssännevät