Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
bulgariaразнороден, смесен, асорти
englantimiscellaneous, assorted, motley, mixed, heterogeneous, various, promiscuous, sundry
espanjasurtido, heterogéneo, varios, variado, promiscuo, misceláneo, mezcolanza, batiburrillo
hollantibont, heterogeen, heterogene, gemengd
italiavariegato, eterogeneo
japani雑多 (zatta)
kreikkaδιάφορος (diáforos)
latinamiscellus, miscellāneus, heterogeneus
norjablanda, blandet
portugaliheterogêneo, heterogênea, sortido, variado
puolaróżny, rozmaity, różnorodny, heterogeniczny
ranskadifférent, hétérogène, divers, assorti, mêlé, connexe
ruotsiheterogen, blandad, diverse
saksaheterogen, gemischt, vermischt, zusammengewürfelt, bunt gemischt, bunt zusammengeworfen
tanskadiverse
tšekkismíšený, rozmanitý, různorodý, heterogenní
venäjäразный (raznyi), смешанный (smešannyi), разнородный (raznorodnyi), неоднородный (neodnorodnyi), гетерогенный (geterogennyi), разношёрстный (raznošorstnyi)

Määritelmät

Adjektiivi

  1. ei mihinkään yksittäiseen ryhmään tai luokkaan kuuluva

Taivutusmuodot

MonikkosekalaisetMonikkosekalaiseni
MonikkosekalaisesiMonikkosekalaisemme
MonikkosekalaisenneMonikkosekalaisensa
GenetiivisekalaisenGenetiivisekalaiseni
GenetiivisekalaisesiGenetiivisekalaisemme
GenetiivisekalaisenneGenetiivisekalaisensa
Monikon genetiivisekalaistenMonikon genetiivisekalaisien
Monikon genetiivisekalaisteniMonikon genetiivisekalaisieni
Monikon genetiivisekalaistesiMonikon genetiivisekalaisiesi
Monikon genetiivisekalaistemmeMonikon genetiivisekalaisiemme
Monikon genetiivisekalaistenneMonikon genetiivisekalaisienne
Monikon genetiivisekalaistensaMonikon genetiivisekalaisiensa
PartitiivisekalaistaPartitiivisekalaistani
PartitiivisekalaistasiPartitiivisekalaistamme
PartitiivisekalaistannePartitiivisekalaistaan
PartitiivisekalaistansaMonikon partitiivisekalaisia
Monikon partitiivisekalaisianiMonikon partitiivisekalaisiasi
Monikon partitiivisekalaisiammeMonikon partitiivisekalaisianne
Monikon partitiivisekalaisiaanMonikon partitiivisekalaisiansa
InessiivisekalaisessaInessiivisekalaisessani
InessiivisekalaisessasiInessiivisekalaisessamme
InessiivisekalaisessanneInessiivisekalaisessaan
InessiivisekalaisessansaMonikon inessiivisekalaisissa
Monikon inessiivisekalaisissaniMonikon inessiivisekalaisissasi
Monikon inessiivisekalaisissammeMonikon inessiivisekalaisissanne
Monikon inessiivisekalaisissaanMonikon inessiivisekalaisissansa
ElatiivisekalaisestaElatiivisekalaisestani
ElatiivisekalaisestasiElatiivisekalaisestamme
ElatiivisekalaisestanneElatiivisekalaisestaan
ElatiivisekalaisestansaMonikon elatiivisekalaisista
Monikon elatiivisekalaisistaniMonikon elatiivisekalaisistasi
Monikon elatiivisekalaisistammeMonikon elatiivisekalaisistanne
Monikon elatiivisekalaisistaanMonikon elatiivisekalaisistansa
IllatiivisekalaiseenIllatiivisekalaiseeni
IllatiivisekalaiseesiIllatiivisekalaiseemme
IllatiivisekalaiseenneIllatiivisekalaiseensa
Monikon illatiivisekalaisiinMonikon illatiivisekalaisiini
Monikon illatiivisekalaisiisiMonikon illatiivisekalaisiimme
Monikon illatiivisekalaisiinneMonikon illatiivisekalaisiinsa
AdessiivisekalaisellaAdessiivisekalaisellani
AdessiivisekalaisellasiAdessiivisekalaisellamme
AdessiivisekalaisellanneAdessiivisekalaisellaan
AdessiivisekalaisellansaMonikon adessiivisekalaisilla
Monikon adessiivisekalaisillaniMonikon adessiivisekalaisillasi
Monikon adessiivisekalaisillammeMonikon adessiivisekalaisillanne
Monikon adessiivisekalaisillaanMonikon adessiivisekalaisillansa
AblatiivisekalaiseltaAblatiivisekalaiseltani
AblatiivisekalaiseltasiAblatiivisekalaiseltamme
AblatiivisekalaiseltanneAblatiivisekalaiseltaan
AblatiivisekalaiseltansaMonikon ablatiivisekalaisilta
Monikon ablatiivisekalaisiltaniMonikon ablatiivisekalaisiltasi
Monikon ablatiivisekalaisiltammeMonikon ablatiivisekalaisiltanne
Monikon ablatiivisekalaisiltaanMonikon ablatiivisekalaisiltansa
AllatiivisekalaiselleAllatiivisekalaiselleni
AllatiivisekalaisellesiAllatiivisekalaisellemme
AllatiivisekalaisellenneAllatiivisekalaiselleen
AllatiivisekalaisellensaMonikon allatiivisekalaisille
Monikon allatiivisekalaisilleniMonikon allatiivisekalaisillesi
Monikon allatiivisekalaisillemmeMonikon allatiivisekalaisillenne
Monikon allatiivisekalaisilleenMonikon allatiivisekalaisillensa
EssiivisekalaisenaEssiivisekalaisenani
EssiivisekalaisenasiEssiivisekalaisenamme
EssiivisekalaisenanneEssiivisekalaisenaan
EssiivisekalaisenansaMonikon essiivisekalaisina
Monikon essiivisekalaisinaniMonikon essiivisekalaisinasi
Monikon essiivisekalaisinammeMonikon essiivisekalaisinanne
Monikon essiivisekalaisinaanMonikon essiivisekalaisinansa
TranslatiivisekalaiseksiTranslatiivisekalaisekseni
TranslatiivisekalaiseksesiTranslatiivisekalaiseksemme
TranslatiivisekalaiseksenneTranslatiivisekalaisekseen
TranslatiivisekalaiseksensaMonikon translatiivisekalaisiksi
Monikon translatiivisekalaisikseniMonikon translatiivisekalaisiksesi
Monikon translatiivisekalaisiksemmeMonikon translatiivisekalaisiksenne
Monikon translatiivisekalaisikseenMonikon translatiivisekalaisiksensa
Monikon instruktiivisekalaisinAbessiivisekalaisetta
AbessiivisekalaisettaniAbessiivisekalaisettasi
AbessiivisekalaisettammeAbessiivisekalaisettanne
AbessiivisekalaisettaanAbessiivisekalaisettansa
Monikon abessiivisekalaisittaMonikon abessiivisekalaisittani
Monikon abessiivisekalaisittasiMonikon abessiivisekalaisittamme
Monikon abessiivisekalaisittanneMonikon abessiivisekalaisittaan
Monikon abessiivisekalaisittansaMonikon komitatiivisekalaisine
Monikon komitatiivisekalaisineniMonikon komitatiivisekalaisinesi
Monikon komitatiivisekalaisinemmeMonikon komitatiivisekalaisinenne
Monikon komitatiivisekalaisineenMonikon komitatiivisekalaisinensa
KomparatiivisekalaisempiSuperlatiivisekalaisin
Monikon akkusatiivisekalaisetMonikon akkusatiivisekalaiseni
Monikon akkusatiivisekalaisesiMonikon akkusatiivisekalaisemme
Monikon akkusatiivisekalaisenneMonikon akkusatiivisekalaisensa
AkkusatiivisekalaiseniAkkusatiivisekalaisesi
AkkusatiivisekalaisemmeAkkusatiivisekalaisenne
Akkusatiivisekalaisensa

Luokat