| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tiirailen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | tiirailet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | tiirailee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tiirailemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | tiirailette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | tiirailevat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tiirailin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tiirailit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tiiraili | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tiirailimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tiirailitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tiirailivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tiirailisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | tiirailisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tiirailisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tiirailisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | tiirailisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tiirailisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | tiiraile | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | tiirailkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | tiirailkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | tiirailkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | tiirailkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | tiiraillen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | tiiraillet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | tiiraillee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | tiiraillemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | tiiraillette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | tiiraillevat | | |