| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| bulgaria | минавам без |
| englanti | opt out, dispense, skip, pass |
| espanja | saltar |
| hollanti | afschaffen, overslaan |
| italia | saltare |
| kreikka | πάω πάσο (páo páso) |
| ranska | éliminer, se désengager, passer |
| ruotsi | frikalla, hoppa över, avvara, undvara, vara utan, skippa |
| saksa | ablehnen, schwänzen |
| turkki | bırakmak, kaçmak |
| tšekki | vypustit, vynechat, zasklít |
| venäjä | прогу́ливать (progúlivat), прогуля́ть (progulját), пропуска́ть (propuskát), пропусти́ть (propustít) |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | jätän väliin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | jätät väliin |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | jätämme väliin | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | jätätte väliin |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | jättävät väliin | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | jätin väliin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | jätit väliin | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | jätti väliin |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | jätimme väliin | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | jätitte väliin |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | jättivät väliin | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | jättäisin väliin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | jättäisit väliin | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | jättäisi väliin |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | jättäisimme väliin | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | jättäisitte väliin |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | jättäisivät väliin | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | jätä väliin |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | jättäköön väliin | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | jättäkäämme väliin |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | jättäkää väliin | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | jättäkööt väliin |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | jättänen väliin | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | jättänet väliin |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | jättänee väliin | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | jättänemme väliin |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | jättänette väliin | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | jättänevät väliin |