Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
bulgariaминавам без
englantiopt out, dispense, skip, pass
espanjasaltar
hollantiafschaffen, overslaan
italiasaltare
kreikkaπάω πάσο (páo páso)
ranskaéliminer, se désengager, passer
ruotsifrikalla, hoppa över, avvara, undvara, vara utan, skippa
saksaablehnen, schwänzen
turkkibırakmak, kaçmak
tšekkivypustit, vynechat, zasklít
venäjäпрогу́ливать (progúlivat), прогуля́ть (progulját), пропуска́ть (propuskát), пропусти́ть (propustít)

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensjätän väliinYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensjätät väliin
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensjätämme väliinMonikon toisen persoonan indikatiivin preesensjätätte väliin
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensjättävät väliinYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektijätin väliin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektijätit väliinYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektijätti väliin
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektijätimme väliinMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektijätitte väliin
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektijättivät väliinYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensjättäisin väliin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesensjättäisit väliinYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensjättäisi väliin
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensjättäisimme väliinMonikon toisen persoonan konditionaalin preesensjättäisitte väliin
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensjättäisivät väliinYksikön toisen persoonan imperatiivin preesensjätä väliin
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensjättäköön väliinMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensjättäkäämme väliin
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesensjättäkää väliinMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensjättäkööt väliin
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensjättänen väliinYksikön toisen persoonan potentiaalin preesensjättänet väliin
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensjättänee väliinMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensjättänemme väliin
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesensjättänette väliinMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensjättänevät väliin