| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| 6. | ||
| Monikko | jauheet | Genetiivi | jauheen |
| Monikon genetiivi | jauheiden | Monikon genetiivi | jauheitten |
| Partitiivi | jauhetta | Monikon partitiivi | jauheita |
| Inessiivi | jauheessa | Monikon inessiivi | jauheissa |
| Elatiivi | jauheesta | Monikon elatiivi | jauheista |
| Illatiivi | jauheeseen | Monikon illatiivi | jauheisiin |
| Monikon illatiivi | jauheihin | Adessiivi | jauheella |
| Monikon adessiivi | jauheilla | Ablatiivi | jauheelta |
| Monikon ablatiivi | jauheilta | Allatiivi | jauheelle |
| Monikon allatiivi | jauheille | Essiivi | jauheena |
| Monikon essiivi | jauheina | Translatiivi | jauheeksi |
| Monikon translatiivi | jauheiksi | Monikon instruktiivi | jauhein |
| Abessiivi | jauheetta | Monikon abessiivi | jauheitta |
| Monikon akkusatiivi | jauheet |