| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 2. | ||
| Monikko | vaihdelaatikot | Genetiivi | vaihdelaatikon |
| Monikon genetiivi | vaihdelaatikkojen | Monikon genetiivi | vaihdelaatikoiden |
| Monikon genetiivi | vaihdelaatikoitten | Partitiivi | vaihdelaatikkoa |
| Monikon partitiivi | vaihdelaatikkoja | Monikon partitiivi | vaihdelaatikoita |
| Inessiivi | vaihdelaatikossa | Monikon inessiivi | vaihdelaatikoissa |
| Elatiivi | vaihdelaatikosta | Monikon elatiivi | vaihdelaatikoista |
| Illatiivi | vaihdelaatikkoon | Monikon illatiivi | vaihdelaatikkoihin |
| Monikon illatiivi | vaihdelaatikoihin | Adessiivi | vaihdelaatikolla |
| Monikon adessiivi | vaihdelaatikoilla | Ablatiivi | vaihdelaatikolta |
| Monikon ablatiivi | vaihdelaatikoilta | Allatiivi | vaihdelaatikolle |
| Monikon allatiivi | vaihdelaatikoille | Essiivi | vaihdelaatikkona |
| Monikon essiivi | vaihdelaatikkoina | Translatiivi | vaihdelaatikoksi |
| Monikon translatiivi | vaihdelaatikoiksi | Monikon instruktiivi | vaihdelaatikoin |
| Abessiivi | vaihdelaatikotta | Monikon abessiivi | vaihdelaatikoitta |
| Monikon akkusatiivi | vaihdelaatikot |