| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| ranska | acide myristique |
| Monikko | myristiinihapot | Genetiivi | myristiinihapon |
| Monikon genetiivi | myristiinihappojen | Partitiivi | myristiinihappoa |
| Monikon partitiivi | myristiinihappoja | Inessiivi | myristiinihapossa |
| Monikon inessiivi | myristiinihapoissa | Elatiivi | myristiinihaposta |
| Monikon elatiivi | myristiinihapoista | Illatiivi | myristiinihappoon |
| Monikon illatiivi | myristiinihappoihin | Adessiivi | myristiinihapolla |
| Monikon adessiivi | myristiinihapoilla | Ablatiivi | myristiinihapolta |
| Monikon ablatiivi | myristiinihapoilta | Allatiivi | myristiinihapolle |
| Monikon allatiivi | myristiinihapoille | Essiivi | myristiinihappona |
| Monikon essiivi | myristiinihappoina | Translatiivi | myristiinihapoksi |
| Monikon translatiivi | myristiinihapoiksi | Monikon instruktiivi | myristiinihapoin |
| Abessiivi | myristiinihapotta | Monikon abessiivi | myristiinihapoitta |
| Monikon akkusatiivi | myristiinihapot |