| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | keisarikunnat | Genetiivi | keisarikunnan |
| Monikon genetiivi | keisarikuntien | Partitiivi | keisarikuntaa |
| Monikon partitiivi | keisarikuntia | Inessiivi | keisarikunnassa |
| Monikon inessiivi | keisarikunnissa | Elatiivi | keisarikunnasta |
| Monikon elatiivi | keisarikunnista | Illatiivi | keisarikuntaan |
| Monikon illatiivi | keisarikuntiin | Adessiivi | keisarikunnalla |
| Monikon adessiivi | keisarikunnilla | Ablatiivi | keisarikunnalta |
| Monikon ablatiivi | keisarikunnilta | Allatiivi | keisarikunnalle |
| Monikon allatiivi | keisarikunnille | Essiivi | keisarikuntana |
| Monikon essiivi | keisarikuntina | Translatiivi | keisarikunnaksi |
| Monikon translatiivi | keisarikunniksi | Monikon instruktiivi | keisarikunnin |
| Abessiivi | keisarikunnatta | Monikon abessiivi | keisarikunnitta |
| Monikon akkusatiivi | keisarikunnat |