| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | foremast |
| ruotsi | fockmast |
| saksa | Fockmast |
| Monikko | fokkamastot | Genetiivi | fokkamaston |
| Monikon genetiivi | fokkamastojen | Partitiivi | fokkamastoa |
| Monikon partitiivi | fokkamastoja | Inessiivi | fokkamastossa |
| Monikon inessiivi | fokkamastoissa | Elatiivi | fokkamastosta |
| Monikon elatiivi | fokkamastoista | Illatiivi | fokkamastoon |
| Monikon illatiivi | fokkamastoihin | Adessiivi | fokkamastolla |
| Monikon adessiivi | fokkamastoilla | Ablatiivi | fokkamastolta |
| Monikon ablatiivi | fokkamastoilta | Allatiivi | fokkamastolle |
| Monikon allatiivi | fokkamastoille | Essiivi | fokkamastona |
| Monikon essiivi | fokkamastoina | Translatiivi | fokkamastoksi |
| Monikon translatiivi | fokkamastoiksi | Monikon instruktiivi | fokkamastoin |
| Abessiivi | fokkamastotta | Monikon abessiivi | fokkamastoitta |
| Monikon akkusatiivi | fokkamastot |