Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, jossa on vähän laktoosia

Esimerkit

  • Monet ostavat vähälaktoosisia tuotteita.

Taivutusmuodot

MonikkovähälaktoosisetMonikkovähälaktoosiseni
MonikkovähälaktoosisesiMonikkovähälaktoosisemme
MonikkovähälaktoosisenneMonikkovähälaktoosisensa
GenetiivivähälaktoosisenGenetiivivähälaktoosiseni
GenetiivivähälaktoosisesiGenetiivivähälaktoosisemme
GenetiivivähälaktoosisenneGenetiivivähälaktoosisensa
Monikon genetiivivähälaktoosistenMonikon genetiivivähälaktoosisien
Monikon genetiivivähälaktoosisteniMonikon genetiivivähälaktoosisieni
Monikon genetiivivähälaktoosistesiMonikon genetiivivähälaktoosisiesi
Monikon genetiivivähälaktoosistemmeMonikon genetiivivähälaktoosisiemme
Monikon genetiivivähälaktoosistenneMonikon genetiivivähälaktoosisienne
Monikon genetiivivähälaktoosistensaMonikon genetiivivähälaktoosisiensa
PartitiivivähälaktoosistaPartitiivivähälaktoosistani
PartitiivivähälaktoosistasiPartitiivivähälaktoosistamme
PartitiivivähälaktoosistannePartitiivivähälaktoosistaan
PartitiivivähälaktoosistansaMonikon partitiivivähälaktoosisia
Monikon partitiivivähälaktoosisianiMonikon partitiivivähälaktoosisiasi
Monikon partitiivivähälaktoosisiammeMonikon partitiivivähälaktoosisianne
Monikon partitiivivähälaktoosisiaanMonikon partitiivivähälaktoosisiansa
InessiivivähälaktoosisessaInessiivivähälaktoosisessani
InessiivivähälaktoosisessasiInessiivivähälaktoosisessamme
InessiivivähälaktoosisessanneInessiivivähälaktoosisessaan
InessiivivähälaktoosisessansaMonikon inessiivivähälaktoosisissa
Monikon inessiivivähälaktoosisissaniMonikon inessiivivähälaktoosisissasi
Monikon inessiivivähälaktoosisissammeMonikon inessiivivähälaktoosisissanne
Monikon inessiivivähälaktoosisissaanMonikon inessiivivähälaktoosisissansa
ElatiivivähälaktoosisestaElatiivivähälaktoosisestani
ElatiivivähälaktoosisestasiElatiivivähälaktoosisestamme
ElatiivivähälaktoosisestanneElatiivivähälaktoosisestaan
ElatiivivähälaktoosisestansaMonikon elatiivivähälaktoosisista
Monikon elatiivivähälaktoosisistaniMonikon elatiivivähälaktoosisistasi
Monikon elatiivivähälaktoosisistammeMonikon elatiivivähälaktoosisistanne
Monikon elatiivivähälaktoosisistaanMonikon elatiivivähälaktoosisistansa
IllatiivivähälaktoosiseenIllatiivivähälaktoosiseeni
IllatiivivähälaktoosiseesiIllatiivivähälaktoosiseemme
IllatiivivähälaktoosiseenneIllatiivivähälaktoosiseensa
Monikon illatiivivähälaktoosisiinMonikon illatiivivähälaktoosisiini
Monikon illatiivivähälaktoosisiisiMonikon illatiivivähälaktoosisiimme
Monikon illatiivivähälaktoosisiinneMonikon illatiivivähälaktoosisiinsa
AdessiivivähälaktoosisellaAdessiivivähälaktoosisellani
AdessiivivähälaktoosisellasiAdessiivivähälaktoosisellamme
AdessiivivähälaktoosisellanneAdessiivivähälaktoosisellaan
AdessiivivähälaktoosisellansaMonikon adessiivivähälaktoosisilla
Monikon adessiivivähälaktoosisillaniMonikon adessiivivähälaktoosisillasi
Monikon adessiivivähälaktoosisillammeMonikon adessiivivähälaktoosisillanne
Monikon adessiivivähälaktoosisillaanMonikon adessiivivähälaktoosisillansa
AblatiivivähälaktoosiseltaAblatiivivähälaktoosiseltani
AblatiivivähälaktoosiseltasiAblatiivivähälaktoosiseltamme
AblatiivivähälaktoosiseltanneAblatiivivähälaktoosiseltaan
AblatiivivähälaktoosiseltansaMonikon ablatiivivähälaktoosisilta
Monikon ablatiivivähälaktoosisiltaniMonikon ablatiivivähälaktoosisiltasi
Monikon ablatiivivähälaktoosisiltammeMonikon ablatiivivähälaktoosisiltanne
Monikon ablatiivivähälaktoosisiltaanMonikon ablatiivivähälaktoosisiltansa
AllatiivivähälaktoosiselleAllatiivivähälaktoosiselleni
AllatiivivähälaktoosisellesiAllatiivivähälaktoosisellemme
AllatiivivähälaktoosisellenneAllatiivivähälaktoosiselleen
AllatiivivähälaktoosisellensaMonikon allatiivivähälaktoosisille
Monikon allatiivivähälaktoosisilleniMonikon allatiivivähälaktoosisillesi
Monikon allatiivivähälaktoosisillemmeMonikon allatiivivähälaktoosisillenne
Monikon allatiivivähälaktoosisilleenMonikon allatiivivähälaktoosisillensa
EssiivivähälaktoosisenaEssiivivähälaktoosisenani
EssiivivähälaktoosisenasiEssiivivähälaktoosisenamme
EssiivivähälaktoosisenanneEssiivivähälaktoosisenaan
EssiivivähälaktoosisenansaMonikon essiivivähälaktoosisina
Monikon essiivivähälaktoosisinaniMonikon essiivivähälaktoosisinasi
Monikon essiivivähälaktoosisinammeMonikon essiivivähälaktoosisinanne
Monikon essiivivähälaktoosisinaanMonikon essiivivähälaktoosisinansa
TranslatiivivähälaktoosiseksiTranslatiivivähälaktoosisekseni
TranslatiivivähälaktoosiseksesiTranslatiivivähälaktoosiseksemme
TranslatiivivähälaktoosiseksenneTranslatiivivähälaktoosisekseen
TranslatiivivähälaktoosiseksensaMonikon translatiivivähälaktoosisiksi
Monikon translatiivivähälaktoosisikseniMonikon translatiivivähälaktoosisiksesi
Monikon translatiivivähälaktoosisiksemmeMonikon translatiivivähälaktoosisiksenne
Monikon translatiivivähälaktoosisikseenMonikon translatiivivähälaktoosisiksensa
Monikon instruktiivivähälaktoosisinAbessiivivähälaktoosisetta
AbessiivivähälaktoosisettaniAbessiivivähälaktoosisettasi
AbessiivivähälaktoosisettammeAbessiivivähälaktoosisettanne
AbessiivivähälaktoosisettaanAbessiivivähälaktoosisettansa
Monikon abessiivivähälaktoosisittaMonikon abessiivivähälaktoosisittani
Monikon abessiivivähälaktoosisittasiMonikon abessiivivähälaktoosisittamme
Monikon abessiivivähälaktoosisittanneMonikon abessiivivähälaktoosisittaan
Monikon abessiivivähälaktoosisittansaMonikon komitatiivivähälaktoosisine
Monikon komitatiivivähälaktoosisineniMonikon komitatiivivähälaktoosisinesi
Monikon komitatiivivähälaktoosisinemmeMonikon komitatiivivähälaktoosisinenne
Monikon komitatiivivähälaktoosisineenMonikon komitatiivivähälaktoosisinensa
Monikon akkusatiivivähälaktoosisetMonikon akkusatiivivähälaktoosiseni
Monikon akkusatiivivähälaktoosisesiMonikon akkusatiivivähälaktoosisemme
Monikon akkusatiivivähälaktoosisenneMonikon akkusatiivivähälaktoosisensa
AkkusatiivivähälaktoosiseniAkkusatiivivähälaktoosisesi
AkkusatiivivähälaktoosisemmeAkkusatiivivähälaktoosisenne
Akkusatiivivähälaktoosisensa