| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | fysiognomiat | Genetiivi | fysiognomian |
| Monikon genetiivi | fysiognomioiden | Monikon genetiivi | fysiognomioitten |
| Partitiivi | fysiognomiaa | Monikon partitiivi | fysiognomioita |
| Inessiivi | fysiognomiassa | Monikon inessiivi | fysiognomioissa |
| Elatiivi | fysiognomiasta | Monikon elatiivi | fysiognomioista |
| Illatiivi | fysiognomiaan | Monikon illatiivi | fysiognomioihin |
| Adessiivi | fysiognomialla | Monikon adessiivi | fysiognomioilla |
| Ablatiivi | fysiognomialta | Monikon ablatiivi | fysiognomioilta |
| Allatiivi | fysiognomialle | Monikon allatiivi | fysiognomioille |
| Essiivi | fysiognomiana | Monikon essiivi | fysiognomioina |
| Translatiivi | fysiognomiaksi | Monikon translatiivi | fysiognomioiksi |
| Monikon instruktiivi | fysiognomioin | Abessiivi | fysiognomiatta |
| Monikon abessiivi | fysiognomioitta | Monikon akkusatiivi | fysiognomiat |