Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Konteksti
Adjektiivit
1.
sagittate
kasvitiede
Määritelmät
Adjektiivi
(kasvitiede)
(lehdestä) jonka tyvessä on kaksi terävää varrensuuntaista väkästä
Taivutusmuodot
Monikko
nuolityviset
Monikko
nuolityviseni
Monikko
nuolityvisesi
Monikko
nuolityvisemme
Monikko
nuolityvisenne
Monikko
nuolityvisensä
Genetiivi
nuolityvisen
Genetiivi
nuolityviseni
Genetiivi
nuolityvisesi
Genetiivi
nuolityvisemme
Genetiivi
nuolityvisenne
Genetiivi
nuolityvisensä
Monikon genetiivi
nuolityvisten
Monikon genetiivi
nuolityvisien
Monikon genetiivi
nuolityvisteni
Monikon genetiivi
nuolityvisieni
Monikon genetiivi
nuolityvistesi
Monikon genetiivi
nuolityvisiesi
Monikon genetiivi
nuolityvistemme
Monikon genetiivi
nuolityvisiemme
Monikon genetiivi
nuolityvistenne
Monikon genetiivi
nuolityvisienne
Monikon genetiivi
nuolityvistensä
Monikon genetiivi
nuolityvisiensä
Partitiivi
nuolityvistä
Partitiivi
nuolityvistäni
Partitiivi
nuolityvistäsi
Partitiivi
nuolityvistämme
Partitiivi
nuolityvistänne
Partitiivi
nuolityvistään
Partitiivi
nuolityvistänsä
Monikon partitiivi
nuolityvisiä
Monikon partitiivi
nuolityvisiäni
Monikon partitiivi
nuolityvisiäsi
Monikon partitiivi
nuolityvisiämme
Monikon partitiivi
nuolityvisiänne
Monikon partitiivi
nuolityvisiään
Monikon partitiivi
nuolityvisiänsä
Inessiivi
nuolityvisessä
Inessiivi
nuolityvisessäni
Inessiivi
nuolityvisessäsi
Inessiivi
nuolityvisessämme
Inessiivi
nuolityvisessänne
Inessiivi
nuolityvisessään
Inessiivi
nuolityvisessänsä
Monikon inessiivi
nuolityvisissä
Monikon inessiivi
nuolityvisissäni
Monikon inessiivi
nuolityvisissäsi
Monikon inessiivi
nuolityvisissämme
Monikon inessiivi
nuolityvisissänne
Monikon inessiivi
nuolityvisissään
Monikon inessiivi
nuolityvisissänsä
Elatiivi
nuolityvisestä
Elatiivi
nuolityvisestäni
Elatiivi
nuolityvisestäsi
Elatiivi
nuolityvisestämme
Elatiivi
nuolityvisestänne
Elatiivi
nuolityvisestään
Elatiivi
nuolityvisestänsä
Monikon elatiivi
nuolityvisistä
Monikon elatiivi
nuolityvisistäni
Monikon elatiivi
nuolityvisistäsi
Monikon elatiivi
nuolityvisistämme
Monikon elatiivi
nuolityvisistänne
Monikon elatiivi
nuolityvisistään
Monikon elatiivi
nuolityvisistänsä
Illatiivi
nuolityviseen
Illatiivi
nuolityviseeni
Illatiivi
nuolityviseesi
Illatiivi
nuolityviseemme
Illatiivi
nuolityviseenne
Illatiivi
nuolityviseensä
Monikon illatiivi
nuolityvisiin
Monikon illatiivi
nuolityvisiini
Monikon illatiivi
nuolityvisiisi
Monikon illatiivi
nuolityvisiimme
Monikon illatiivi
nuolityvisiinne
Monikon illatiivi
nuolityvisiinsä
Adessiivi
nuolityvisellä
Adessiivi
nuolityviselläni
Adessiivi
nuolityviselläsi
Adessiivi
nuolityvisellämme
Adessiivi
nuolityvisellänne
Adessiivi
nuolityvisellään
Adessiivi
nuolityvisellänsä
Monikon adessiivi
nuolityvisillä
Monikon adessiivi
nuolityvisilläni
Monikon adessiivi
nuolityvisilläsi
Monikon adessiivi
nuolityvisillämme
Monikon adessiivi
nuolityvisillänne
Monikon adessiivi
nuolityvisillään
Monikon adessiivi
nuolityvisillänsä
Ablatiivi
nuolityviseltä
Ablatiivi
nuolityviseltäni
Ablatiivi
nuolityviseltäsi
Ablatiivi
nuolityviseltämme
Ablatiivi
nuolityviseltänne
Ablatiivi
nuolityviseltään
Ablatiivi
nuolityviseltänsä
Monikon ablatiivi
nuolityvisiltä
Monikon ablatiivi
nuolityvisiltäni
Monikon ablatiivi
nuolityvisiltäsi
Monikon ablatiivi
nuolityvisiltämme
Monikon ablatiivi
nuolityvisiltänne
Monikon ablatiivi
nuolityvisiltään
Monikon ablatiivi
nuolityvisiltänsä
Allatiivi
nuolityviselle
Allatiivi
nuolityviselleni
Allatiivi
nuolityvisellesi
Allatiivi
nuolityvisellemme
Allatiivi
nuolityvisellenne
Allatiivi
nuolityviselleen
Allatiivi
nuolityvisellensä
Monikon allatiivi
nuolityvisille
Monikon allatiivi
nuolityvisilleni
Monikon allatiivi
nuolityvisillesi
Monikon allatiivi
nuolityvisillemme
Monikon allatiivi
nuolityvisillenne
Monikon allatiivi
nuolityvisilleen
Monikon allatiivi
nuolityvisillensä
Essiivi
nuolityvisenä
Essiivi
nuolityvisenäni
Essiivi
nuolityvisenäsi
Essiivi
nuolityvisenämme
Essiivi
nuolityvisenänne
Essiivi
nuolityvisenään
Essiivi
nuolityvisenänsä
Monikon essiivi
nuolityvisinä
Monikon essiivi
nuolityvisinäni
Monikon essiivi
nuolityvisinäsi
Monikon essiivi
nuolityvisinämme
Monikon essiivi
nuolityvisinänne
Monikon essiivi
nuolityvisinään
Monikon essiivi
nuolityvisinänsä
Translatiivi
nuolityviseksi
Translatiivi
nuolityvisekseni
Translatiivi
nuolityviseksesi
Translatiivi
nuolityviseksemme
Translatiivi
nuolityviseksenne
Translatiivi
nuolityvisekseen
Translatiivi
nuolityviseksensä
Monikon translatiivi
nuolityvisiksi
Monikon translatiivi
nuolityvisikseni
Monikon translatiivi
nuolityvisiksesi
Monikon translatiivi
nuolityvisiksemme
Monikon translatiivi
nuolityvisiksenne
Monikon translatiivi
nuolityvisikseen
Monikon translatiivi
nuolityvisiksensä
Monikon instruktiivi
nuolityvisin
Abessiivi
nuolityvisettä
Abessiivi
nuolityvisettäni
Abessiivi
nuolityvisettäsi
Abessiivi
nuolityvisettämme
Abessiivi
nuolityvisettänne
Abessiivi
nuolityvisettään
Abessiivi
nuolityvisettänsä
Monikon abessiivi
nuolityvisittä
Monikon abessiivi
nuolityvisittäni
Monikon abessiivi
nuolityvisittäsi
Monikon abessiivi
nuolityvisittämme
Monikon abessiivi
nuolityvisittänne
Monikon abessiivi
nuolityvisittään
Monikon abessiivi
nuolityvisittänsä
Monikon komitatiivi
nuolityvisine
Monikon komitatiivi
nuolityvisineni
Monikon komitatiivi
nuolityvisinesi
Monikon komitatiivi
nuolityvisinemme
Monikon komitatiivi
nuolityvisinenne
Monikon komitatiivi
nuolityvisineen
Monikon komitatiivi
nuolityvisinensä
Monikon akkusatiivi
nuolityviset
Monikon akkusatiivi
nuolityviseni
Monikon akkusatiivi
nuolityvisesi
Monikon akkusatiivi
nuolityvisemme
Monikon akkusatiivi
nuolityvisenne
Monikon akkusatiivi
nuolityvisensä
Akkusatiivi
nuolityviseni
Akkusatiivi
nuolityvisesi
Akkusatiivi
nuolityvisemme
Akkusatiivi
nuolityvisenne
Akkusatiivi
nuolityvisensä