Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKonteksti
Adjektiivit
1.kasvitiede

Määritelmät

Adjektiivi

  1. (kasvitiede) (lehdestä) jonka tyvessä on kaksi terävää varrensuuntaista väkästä

Taivutusmuodot

MonikkonuolityvisetMonikkonuolityviseni
MonikkonuolityvisesiMonikkonuolityvisemme
MonikkonuolityvisenneMonikkonuolityvisensä
GenetiivinuolityvisenGenetiivinuolityviseni
GenetiivinuolityvisesiGenetiivinuolityvisemme
GenetiivinuolityvisenneGenetiivinuolityvisensä
Monikon genetiivinuolityvistenMonikon genetiivinuolityvisien
Monikon genetiivinuolityvisteniMonikon genetiivinuolityvisieni
Monikon genetiivinuolityvistesiMonikon genetiivinuolityvisiesi
Monikon genetiivinuolityvistemmeMonikon genetiivinuolityvisiemme
Monikon genetiivinuolityvistenneMonikon genetiivinuolityvisienne
Monikon genetiivinuolityvistensäMonikon genetiivinuolityvisiensä
PartitiivinuolityvistäPartitiivinuolityvistäni
PartitiivinuolityvistäsiPartitiivinuolityvistämme
PartitiivinuolityvistännePartitiivinuolityvistään
PartitiivinuolityvistänsäMonikon partitiivinuolityvisiä
Monikon partitiivinuolityvisiäniMonikon partitiivinuolityvisiäsi
Monikon partitiivinuolityvisiämmeMonikon partitiivinuolityvisiänne
Monikon partitiivinuolityvisiäänMonikon partitiivinuolityvisiänsä
InessiivinuolityvisessäInessiivinuolityvisessäni
InessiivinuolityvisessäsiInessiivinuolityvisessämme
InessiivinuolityvisessänneInessiivinuolityvisessään
InessiivinuolityvisessänsäMonikon inessiivinuolityvisissä
Monikon inessiivinuolityvisissäniMonikon inessiivinuolityvisissäsi
Monikon inessiivinuolityvisissämmeMonikon inessiivinuolityvisissänne
Monikon inessiivinuolityvisissäänMonikon inessiivinuolityvisissänsä
ElatiivinuolityvisestäElatiivinuolityvisestäni
ElatiivinuolityvisestäsiElatiivinuolityvisestämme
ElatiivinuolityvisestänneElatiivinuolityvisestään
ElatiivinuolityvisestänsäMonikon elatiivinuolityvisistä
Monikon elatiivinuolityvisistäniMonikon elatiivinuolityvisistäsi
Monikon elatiivinuolityvisistämmeMonikon elatiivinuolityvisistänne
Monikon elatiivinuolityvisistäänMonikon elatiivinuolityvisistänsä
IllatiivinuolityviseenIllatiivinuolityviseeni
IllatiivinuolityviseesiIllatiivinuolityviseemme
IllatiivinuolityviseenneIllatiivinuolityviseensä
Monikon illatiivinuolityvisiinMonikon illatiivinuolityvisiini
Monikon illatiivinuolityvisiisiMonikon illatiivinuolityvisiimme
Monikon illatiivinuolityvisiinneMonikon illatiivinuolityvisiinsä
AdessiivinuolityviselläAdessiivinuolityviselläni
AdessiivinuolityviselläsiAdessiivinuolityvisellämme
AdessiivinuolityvisellänneAdessiivinuolityvisellään
AdessiivinuolityvisellänsäMonikon adessiivinuolityvisillä
Monikon adessiivinuolityvisilläniMonikon adessiivinuolityvisilläsi
Monikon adessiivinuolityvisillämmeMonikon adessiivinuolityvisillänne
Monikon adessiivinuolityvisilläänMonikon adessiivinuolityvisillänsä
AblatiivinuolityviseltäAblatiivinuolityviseltäni
AblatiivinuolityviseltäsiAblatiivinuolityviseltämme
AblatiivinuolityviseltänneAblatiivinuolityviseltään
AblatiivinuolityviseltänsäMonikon ablatiivinuolityvisiltä
Monikon ablatiivinuolityvisiltäniMonikon ablatiivinuolityvisiltäsi
Monikon ablatiivinuolityvisiltämmeMonikon ablatiivinuolityvisiltänne
Monikon ablatiivinuolityvisiltäänMonikon ablatiivinuolityvisiltänsä
AllatiivinuolityviselleAllatiivinuolityviselleni
AllatiivinuolityvisellesiAllatiivinuolityvisellemme
AllatiivinuolityvisellenneAllatiivinuolityviselleen
AllatiivinuolityvisellensäMonikon allatiivinuolityvisille
Monikon allatiivinuolityvisilleniMonikon allatiivinuolityvisillesi
Monikon allatiivinuolityvisillemmeMonikon allatiivinuolityvisillenne
Monikon allatiivinuolityvisilleenMonikon allatiivinuolityvisillensä
EssiivinuolityvisenäEssiivinuolityvisenäni
EssiivinuolityvisenäsiEssiivinuolityvisenämme
EssiivinuolityvisenänneEssiivinuolityvisenään
EssiivinuolityvisenänsäMonikon essiivinuolityvisinä
Monikon essiivinuolityvisinäniMonikon essiivinuolityvisinäsi
Monikon essiivinuolityvisinämmeMonikon essiivinuolityvisinänne
Monikon essiivinuolityvisinäänMonikon essiivinuolityvisinänsä
TranslatiivinuolityviseksiTranslatiivinuolityvisekseni
TranslatiivinuolityviseksesiTranslatiivinuolityviseksemme
TranslatiivinuolityviseksenneTranslatiivinuolityvisekseen
TranslatiivinuolityviseksensäMonikon translatiivinuolityvisiksi
Monikon translatiivinuolityvisikseniMonikon translatiivinuolityvisiksesi
Monikon translatiivinuolityvisiksemmeMonikon translatiivinuolityvisiksenne
Monikon translatiivinuolityvisikseenMonikon translatiivinuolityvisiksensä
Monikon instruktiivinuolityvisinAbessiivinuolityvisettä
AbessiivinuolityvisettäniAbessiivinuolityvisettäsi
AbessiivinuolityvisettämmeAbessiivinuolityvisettänne
AbessiivinuolityvisettäänAbessiivinuolityvisettänsä
Monikon abessiivinuolityvisittäMonikon abessiivinuolityvisittäni
Monikon abessiivinuolityvisittäsiMonikon abessiivinuolityvisittämme
Monikon abessiivinuolityvisittänneMonikon abessiivinuolityvisittään
Monikon abessiivinuolityvisittänsäMonikon komitatiivinuolityvisine
Monikon komitatiivinuolityvisineniMonikon komitatiivinuolityvisinesi
Monikon komitatiivinuolityvisinemmeMonikon komitatiivinuolityvisinenne
Monikon komitatiivinuolityvisineenMonikon komitatiivinuolityvisinensä
Monikon akkusatiivinuolityvisetMonikon akkusatiivinuolityviseni
Monikon akkusatiivinuolityvisesiMonikon akkusatiivinuolityvisemme
Monikon akkusatiivinuolityvisenneMonikon akkusatiivinuolityvisensä
AkkusatiivinuolityviseniAkkusatiivinuolityvisesi
AkkusatiivinuolityvisemmeAkkusatiivinuolityvisenne
Akkusatiivinuolityvisensä