| Monikko | elektroniaffiniteetit | Genetiivi | elektroniaffiniteetin |
| Monikon genetiivi | elektroniaffiniteettien | Partitiivi | elektroniaffiniteettia |
| Monikon partitiivi | elektroniaffiniteetteja | Inessiivi | elektroniaffiniteetissa |
| Monikon inessiivi | elektroniaffiniteeteissa | Elatiivi | elektroniaffiniteetista |
| Monikon elatiivi | elektroniaffiniteeteista | Illatiivi | elektroniaffiniteettiin |
| Monikon illatiivi | elektroniaffiniteetteihin | Adessiivi | elektroniaffiniteetilla |
| Monikon adessiivi | elektroniaffiniteeteilla | Ablatiivi | elektroniaffiniteetilta |
| Monikon ablatiivi | elektroniaffiniteeteilta | Allatiivi | elektroniaffiniteetille |
| Monikon allatiivi | elektroniaffiniteeteille | Essiivi | elektroniaffiniteettina |
| Monikon essiivi | elektroniaffiniteetteina | Translatiivi | elektroniaffiniteetiksi |
| Monikon translatiivi | elektroniaffiniteeteiksi | Monikon instruktiivi | elektroniaffiniteetein |
| Abessiivi | elektroniaffiniteetitta | Monikon abessiivi | elektroniaffiniteeteitta |
| Monikon akkusatiivi | elektroniaffiniteetit |