| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | dividend tax |
| Monikko | osinkoverot | Genetiivi | osinkoveron |
| Monikon genetiivi | osinkoverojen | Partitiivi | osinkoveroa |
| Monikon partitiivi | osinkoveroja | Inessiivi | osinkoverossa |
| Monikon inessiivi | osinkoveroissa | Elatiivi | osinkoverosta |
| Monikon elatiivi | osinkoveroista | Illatiivi | osinkoveroon |
| Monikon illatiivi | osinkoveroihin | Adessiivi | osinkoverolla |
| Monikon adessiivi | osinkoveroilla | Ablatiivi | osinkoverolta |
| Monikon ablatiivi | osinkoveroilta | Allatiivi | osinkoverolle |
| Monikon allatiivi | osinkoveroille | Essiivi | osinkoverona |
| Monikon essiivi | osinkoveroina | Translatiivi | osinkoveroksi |
| Monikon translatiivi | osinkoveroiksi | Monikon instruktiivi | osinkoveroin |
| Abessiivi | osinkoverotta | Monikon abessiivi | osinkoveroitta |
| Monikon akkusatiivi | osinkoverot |