| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | shawneet | Genetiivi | shawneen |
| Monikon genetiivi | shawneiden | Monikon genetiivi | shawneitten |
| Partitiivi | shawneeta | Monikon partitiivi | shawneita |
| Inessiivi | shawneessa | Monikon inessiivi | shawneissa |
| Elatiivi | shawneesta | Monikon elatiivi | shawneista |
| Illatiivi | shawneehen | Illatiivi | shawneeseen |
| Monikon illatiivi | shawneihin | Monikon illatiivi | shawneisiin |
| Adessiivi | shawneella | Monikon adessiivi | shawneilla |
| Ablatiivi | shawneelta | Monikon ablatiivi | shawneilta |
| Allatiivi | shawneelle | Monikon allatiivi | shawneille |
| Essiivi | shawneena | Monikon essiivi | shawneina |
| Translatiivi | shawneeksi | Monikon translatiivi | shawneiksi |
| Monikon instruktiivi | shawnein | Abessiivi | shawneetta |
| Monikon abessiivi | shawneitta | Monikon akkusatiivi | shawneet |