| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | kikujut | Genetiivi | kikujun |
| Monikon genetiivi | kikujujen | Monikon genetiivi | kikujuiden |
| Monikon genetiivi | kikujuitten | Partitiivi | kikujua |
| Monikon partitiivi | kikujuja | Monikon partitiivi | kikujuita |
| Inessiivi | kikujussa | Monikon inessiivi | kikujuissa |
| Elatiivi | kikujusta | Monikon elatiivi | kikujuista |
| Illatiivi | kikujuun | Monikon illatiivi | kikujuihin |
| Adessiivi | kikujulla | Monikon adessiivi | kikujuilla |
| Ablatiivi | kikujulta | Monikon ablatiivi | kikujuilta |
| Allatiivi | kikujulle | Monikon allatiivi | kikujuille |
| Essiivi | kikujuna | Monikon essiivi | kikujuina |
| Translatiivi | kikujuksi | Monikon translatiivi | kikujuiksi |
| Monikon instruktiivi | kikujuin | Abessiivi | kikujutta |
| Monikon abessiivi | kikujuitta | Monikon akkusatiivi | kikujut |