| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | hussilaiset | Genetiivi | hussilaisen |
| Monikon genetiivi | hussilaisten | Monikon genetiivi | hussilaisien |
| Partitiivi | hussilaista | Monikon partitiivi | hussilaisia |
| Inessiivi | hussilaisessa | Monikon inessiivi | hussilaisissa |
| Elatiivi | hussilaisesta | Monikon elatiivi | hussilaisista |
| Illatiivi | hussilaiseen | Monikon illatiivi | hussilaisiin |
| Adessiivi | hussilaisella | Monikon adessiivi | hussilaisilla |
| Ablatiivi | hussilaiselta | Monikon ablatiivi | hussilaisilta |
| Allatiivi | hussilaiselle | Monikon allatiivi | hussilaisille |
| Essiivi | hussilaisena | Monikon essiivi | hussilaisina |
| Translatiivi | hussilaiseksi | Monikon translatiivi | hussilaisiksi |
| Monikon instruktiivi | hussilaisin | Abessiivi | hussilaisetta |
| Monikon abessiivi | hussilaisitta | Monikon akkusatiivi | hussilaiset |