Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKonteksti
Adjektiivit
1.fonetiikka

Määritelmät

Adjektiivi

  1. (fonetiikka) sellainen, jossa yläetuhampaiden hammasvalli on ääntymävyöhykkeenä

Esimerkit

  • Suomen alveolaarisia äänteitä ovat d, l, n, r, s ja t.

Taivutusmuodot

MonikkoalveolaarisetMonikkoalveolaariseni
MonikkoalveolaarisesiMonikkoalveolaarisemme
MonikkoalveolaarisenneMonikkoalveolaarisensa
GenetiivialveolaarisenGenetiivialveolaariseni
GenetiivialveolaarisesiGenetiivialveolaarisemme
GenetiivialveolaarisenneGenetiivialveolaarisensa
Monikon genetiivialveolaaristenMonikon genetiivialveolaarisien
Monikon genetiivialveolaaristeniMonikon genetiivialveolaarisieni
Monikon genetiivialveolaaristesiMonikon genetiivialveolaarisiesi
Monikon genetiivialveolaaristemmeMonikon genetiivialveolaarisiemme
Monikon genetiivialveolaaristenneMonikon genetiivialveolaarisienne
Monikon genetiivialveolaaristensaMonikon genetiivialveolaarisiensa
PartitiivialveolaaristaPartitiivialveolaaristani
PartitiivialveolaaristasiPartitiivialveolaaristamme
PartitiivialveolaaristannePartitiivialveolaaristaan
PartitiivialveolaaristansaMonikon partitiivialveolaarisia
Monikon partitiivialveolaarisianiMonikon partitiivialveolaarisiasi
Monikon partitiivialveolaarisiammeMonikon partitiivialveolaarisianne
Monikon partitiivialveolaarisiaanMonikon partitiivialveolaarisiansa
InessiivialveolaarisessaInessiivialveolaarisessani
InessiivialveolaarisessasiInessiivialveolaarisessamme
InessiivialveolaarisessanneInessiivialveolaarisessaan
InessiivialveolaarisessansaMonikon inessiivialveolaarisissa
Monikon inessiivialveolaarisissaniMonikon inessiivialveolaarisissasi
Monikon inessiivialveolaarisissammeMonikon inessiivialveolaarisissanne
Monikon inessiivialveolaarisissaanMonikon inessiivialveolaarisissansa
ElatiivialveolaarisestaElatiivialveolaarisestani
ElatiivialveolaarisestasiElatiivialveolaarisestamme
ElatiivialveolaarisestanneElatiivialveolaarisestaan
ElatiivialveolaarisestansaMonikon elatiivialveolaarisista
Monikon elatiivialveolaarisistaniMonikon elatiivialveolaarisistasi
Monikon elatiivialveolaarisistammeMonikon elatiivialveolaarisistanne
Monikon elatiivialveolaarisistaanMonikon elatiivialveolaarisistansa
IllatiivialveolaariseenIllatiivialveolaariseeni
IllatiivialveolaariseesiIllatiivialveolaariseemme
IllatiivialveolaariseenneIllatiivialveolaariseensa
Monikon illatiivialveolaarisiinMonikon illatiivialveolaarisiini
Monikon illatiivialveolaarisiisiMonikon illatiivialveolaarisiimme
Monikon illatiivialveolaarisiinneMonikon illatiivialveolaarisiinsa
AdessiivialveolaarisellaAdessiivialveolaarisellani
AdessiivialveolaarisellasiAdessiivialveolaarisellamme
AdessiivialveolaarisellanneAdessiivialveolaarisellaan
AdessiivialveolaarisellansaMonikon adessiivialveolaarisilla
Monikon adessiivialveolaarisillaniMonikon adessiivialveolaarisillasi
Monikon adessiivialveolaarisillammeMonikon adessiivialveolaarisillanne
Monikon adessiivialveolaarisillaanMonikon adessiivialveolaarisillansa
AblatiivialveolaariseltaAblatiivialveolaariseltani
AblatiivialveolaariseltasiAblatiivialveolaariseltamme
AblatiivialveolaariseltanneAblatiivialveolaariseltaan
AblatiivialveolaariseltansaMonikon ablatiivialveolaarisilta
Monikon ablatiivialveolaarisiltaniMonikon ablatiivialveolaarisiltasi
Monikon ablatiivialveolaarisiltammeMonikon ablatiivialveolaarisiltanne
Monikon ablatiivialveolaarisiltaanMonikon ablatiivialveolaarisiltansa
AllatiivialveolaariselleAllatiivialveolaariselleni
AllatiivialveolaarisellesiAllatiivialveolaarisellemme
AllatiivialveolaarisellenneAllatiivialveolaariselleen
AllatiivialveolaarisellensaMonikon allatiivialveolaarisille
Monikon allatiivialveolaarisilleniMonikon allatiivialveolaarisillesi
Monikon allatiivialveolaarisillemmeMonikon allatiivialveolaarisillenne
Monikon allatiivialveolaarisilleenMonikon allatiivialveolaarisillensa
EssiivialveolaarisenaEssiivialveolaarisenani
EssiivialveolaarisenasiEssiivialveolaarisenamme
EssiivialveolaarisenanneEssiivialveolaarisenaan
EssiivialveolaarisenansaMonikon essiivialveolaarisina
Monikon essiivialveolaarisinaniMonikon essiivialveolaarisinasi
Monikon essiivialveolaarisinammeMonikon essiivialveolaarisinanne
Monikon essiivialveolaarisinaanMonikon essiivialveolaarisinansa
TranslatiivialveolaariseksiTranslatiivialveolaarisekseni
TranslatiivialveolaariseksesiTranslatiivialveolaariseksemme
TranslatiivialveolaariseksenneTranslatiivialveolaarisekseen
TranslatiivialveolaariseksensaMonikon translatiivialveolaarisiksi
Monikon translatiivialveolaarisikseniMonikon translatiivialveolaarisiksesi
Monikon translatiivialveolaarisiksemmeMonikon translatiivialveolaarisiksenne
Monikon translatiivialveolaarisikseenMonikon translatiivialveolaarisiksensa
Monikon instruktiivialveolaarisinAbessiivialveolaarisetta
AbessiivialveolaarisettaniAbessiivialveolaarisettasi
AbessiivialveolaarisettammeAbessiivialveolaarisettanne
AbessiivialveolaarisettaanAbessiivialveolaarisettansa
Monikon abessiivialveolaarisittaMonikon abessiivialveolaarisittani
Monikon abessiivialveolaarisittasiMonikon abessiivialveolaarisittamme
Monikon abessiivialveolaarisittanneMonikon abessiivialveolaarisittaan
Monikon abessiivialveolaarisittansaMonikon komitatiivialveolaarisine
Monikon komitatiivialveolaarisineniMonikon komitatiivialveolaarisinesi
Monikon komitatiivialveolaarisinemmeMonikon komitatiivialveolaarisinenne
Monikon komitatiivialveolaarisineenMonikon komitatiivialveolaarisinensa
Monikon akkusatiivialveolaarisetMonikon akkusatiivialveolaariseni
Monikon akkusatiivialveolaarisesiMonikon akkusatiivialveolaarisemme
Monikon akkusatiivialveolaarisenneMonikon akkusatiivialveolaarisensa
AkkusatiivialveolaariseniAkkusatiivialveolaarisesi
AkkusatiivialveolaarisemmeAkkusatiivialveolaarisenne
Akkusatiivialveolaarisensa