| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| espanja | vespertino |
| Monikko | iltaiset | Monikko | iltaiseni |
| Monikko | iltaisesi | Monikko | iltaisemme |
| Monikko | iltaisenne | Monikko | iltaisensa |
| Genetiivi | iltaisen | Genetiivi | iltaiseni |
| Genetiivi | iltaisesi | Genetiivi | iltaisemme |
| Genetiivi | iltaisenne | Genetiivi | iltaisensa |
| Monikon genetiivi | iltaisten | Monikon genetiivi | iltaisien |
| Monikon genetiivi | iltaisteni | Monikon genetiivi | iltaisieni |
| Monikon genetiivi | iltaistesi | Monikon genetiivi | iltaisiesi |
| Monikon genetiivi | iltaistemme | Monikon genetiivi | iltaisiemme |
| Monikon genetiivi | iltaistenne | Monikon genetiivi | iltaisienne |
| Monikon genetiivi | iltaistensa | Monikon genetiivi | iltaisiensa |
| Partitiivi | iltaista | Partitiivi | iltaistani |
| Partitiivi | iltaistasi | Partitiivi | iltaistamme |
| Partitiivi | iltaistanne | Partitiivi | iltaistaan |
| Partitiivi | iltaistansa | Monikon partitiivi | iltaisia |
| Monikon partitiivi | iltaisiani | Monikon partitiivi | iltaisiasi |
| Monikon partitiivi | iltaisiamme | Monikon partitiivi | iltaisianne |
| Monikon partitiivi | iltaisiaan | Monikon partitiivi | iltaisiansa |
| Inessiivi | iltaisessa | Inessiivi | iltaisessani |
| Inessiivi | iltaisessasi | Inessiivi | iltaisessamme |
| Inessiivi | iltaisessanne | Inessiivi | iltaisessaan |
| Inessiivi | iltaisessansa | Monikon inessiivi | iltaisissa |
| Monikon inessiivi | iltaisissani | Monikon inessiivi | iltaisissasi |
| Monikon inessiivi | iltaisissamme | Monikon inessiivi | iltaisissanne |
| Monikon inessiivi | iltaisissaan | Monikon inessiivi | iltaisissansa |
| Elatiivi | iltaisesta | Elatiivi | iltaisestani |
| Elatiivi | iltaisestasi | Elatiivi | iltaisestamme |
| Elatiivi | iltaisestanne | Elatiivi | iltaisestaan |
| Elatiivi | iltaisestansa | Monikon elatiivi | iltaisista |
| Monikon elatiivi | iltaisistani | Monikon elatiivi | iltaisistasi |
| Monikon elatiivi | iltaisistamme | Monikon elatiivi | iltaisistanne |
| Monikon elatiivi | iltaisistaan | Monikon elatiivi | iltaisistansa |
| Illatiivi | iltaiseen | Illatiivi | iltaiseeni |
| Illatiivi | iltaiseesi | Illatiivi | iltaiseemme |
| Illatiivi | iltaiseenne | Illatiivi | iltaiseensa |
| Monikon illatiivi | iltaisiin | Monikon illatiivi | iltaisiini |
| Monikon illatiivi | iltaisiisi | Monikon illatiivi | iltaisiimme |
| Monikon illatiivi | iltaisiinne | Monikon illatiivi | iltaisiinsa |
| Adessiivi | iltaisella | Adessiivi | iltaisellani |
| Adessiivi | iltaisellasi | Adessiivi | iltaisellamme |
| Adessiivi | iltaisellanne | Adessiivi | iltaisellaan |
| Adessiivi | iltaisellansa | Monikon adessiivi | iltaisilla |
| Monikon adessiivi | iltaisillani | Monikon adessiivi | iltaisillasi |
| Monikon adessiivi | iltaisillamme | Monikon adessiivi | iltaisillanne |
| Monikon adessiivi | iltaisillaan | Monikon adessiivi | iltaisillansa |
| Ablatiivi | iltaiselta | Ablatiivi | iltaiseltani |
| Ablatiivi | iltaiseltasi | Ablatiivi | iltaiseltamme |
| Ablatiivi | iltaiseltanne | Ablatiivi | iltaiseltaan |
| Ablatiivi | iltaiseltansa | Monikon ablatiivi | iltaisilta |
| Monikon ablatiivi | iltaisiltani | Monikon ablatiivi | iltaisiltasi |
| Monikon ablatiivi | iltaisiltamme | Monikon ablatiivi | iltaisiltanne |
| Monikon ablatiivi | iltaisiltaan | Monikon ablatiivi | iltaisiltansa |
| Allatiivi | iltaiselle | Allatiivi | iltaiselleni |
| Allatiivi | iltaisellesi | Allatiivi | iltaisellemme |
| Allatiivi | iltaisellenne | Allatiivi | iltaiselleen |
| Allatiivi | iltaisellensa | Monikon allatiivi | iltaisille |
| Monikon allatiivi | iltaisilleni | Monikon allatiivi | iltaisillesi |
| Monikon allatiivi | iltaisillemme | Monikon allatiivi | iltaisillenne |
| Monikon allatiivi | iltaisilleen | Monikon allatiivi | iltaisillensa |
| Essiivi | iltaisena | Essiivi | iltaisenani |
| Essiivi | iltaisenasi | Essiivi | iltaisenamme |
| Essiivi | iltaisenanne | Essiivi | iltaisenaan |
| Essiivi | iltaisenansa | Monikon essiivi | iltaisina |
| Monikon essiivi | iltaisinani | Monikon essiivi | iltaisinasi |
| Monikon essiivi | iltaisinamme | Monikon essiivi | iltaisinanne |
| Monikon essiivi | iltaisinaan | Monikon essiivi | iltaisinansa |
| Translatiivi | iltaiseksi | Translatiivi | iltaisekseni |
| Translatiivi | iltaiseksesi | Translatiivi | iltaiseksemme |
| Translatiivi | iltaiseksenne | Translatiivi | iltaisekseen |
| Translatiivi | iltaiseksensa | Monikon translatiivi | iltaisiksi |
| Monikon translatiivi | iltaisikseni | Monikon translatiivi | iltaisiksesi |
| Monikon translatiivi | iltaisiksemme | Monikon translatiivi | iltaisiksenne |
| Monikon translatiivi | iltaisikseen | Monikon translatiivi | iltaisiksensa |
| Monikon instruktiivi | iltaisin | Abessiivi | iltaisetta |
| Abessiivi | iltaisettani | Abessiivi | iltaisettasi |
| Abessiivi | iltaisettamme | Abessiivi | iltaisettanne |
| Abessiivi | iltaisettaan | Abessiivi | iltaisettansa |
| Monikon abessiivi | iltaisitta | Monikon abessiivi | iltaisittani |
| Monikon abessiivi | iltaisittasi | Monikon abessiivi | iltaisittamme |
| Monikon abessiivi | iltaisittanne | Monikon abessiivi | iltaisittaan |
| Monikon abessiivi | iltaisittansa | Monikon komitatiivi | iltaisine |
| Monikon komitatiivi | iltaisineni | Monikon komitatiivi | iltaisinesi |
| Monikon komitatiivi | iltaisinemme | Monikon komitatiivi | iltaisinenne |
| Monikon komitatiivi | iltaisineen | Monikon komitatiivi | iltaisinensa |
| Monikon akkusatiivi | iltaiset | Monikon akkusatiivi | iltaiseni |
| Monikon akkusatiivi | iltaisesi | Monikon akkusatiivi | iltaisemme |
| Monikon akkusatiivi | iltaisenne | Monikon akkusatiivi | iltaisensa |
| Akkusatiivi | iltaiseni | Akkusatiivi | iltaisesi |
| Akkusatiivi | iltaisemme | Akkusatiivi | iltaisenne |
| Akkusatiivi | iltaisensa |